Wetenschap & Techniek
NOS

Gaat SpaceX naar de beurs?

foto: AFP
  1. Nieuwschevron right
  2. Gaat SpaceX naar de beurs?

Het bedrijf van Elon Musk, SpaceX gaat waarschijnlijk naar de beurs, volgens persbureau Bloomberg. De verwachte opbrengst is meer dan 30 miljard dollar, met dat bedrag zou het de grootste beursgang ooit zijn. "Er is geen Nederlands of Europees bedrijf dat dat haalt," zegt economieverslaggever Peter de Waard in Met het Oog op Morgen.

Video niet beschikbaar

Wetenschapsjournalist Anna Gimbrère denkt dat SpaceX nog lang in de ruimtevaartsector actief blijft. "Musk is een marketinggenie, maar er is veel kritiek op hem. En hij is knettergek, maar hij maakt echt wel bizarre dingen waar." Volgens haar heeft SpaceX ervoor gezorgd dat de hele ruimtevaartsector goedkoper is geworden. "Dat is heel interessant voor de wetenschap", zegt ze. Want waar voorheen 20.000 euro per kilo betaald moest worden om iets de ruimte in te sturen, is dat bij het bedrijf van Musk tussen de 1.500 tot 3.000 euro.

Verdienmodel

SpaceX verdient zijn geld door vracht te transporteren. Men kan vracht inkopen om te laten vervoeren per raket, bijvoorbeeld satellieten die de ruimte in moeten of astronauten en daar wordt per kilo voor betaald. Het bedrijf heeft ook een contract met NASA: "Om de lander van de volgend maanmissies te maken," aldus Gimbrère. Naast de verkoop van zulke contracten, hebben ze ook investeerders. De Waard: "Dat zijn hele rijke particuliere investeerders, maar ook pensioenfondsen. Die vinden het interessant om mee te draaien in toekomstige verdienmodellen." 

De kracht van Musk en zijn bedrijven zit in de manier waarop hij zijn ondernemingen aanprijst denkt de wetenschapsjournalist: "Hij weet wat mensen willen horen en waar de grote ontwikkelingen zitten. En hij krijgt mensen mee." Als SpaceX naar de beurs gaat, dan wordt Musk de eerste biljonair ooit. De Waard: "Dan heeft hij net zoveel als ongeveer het hele BBP van Nederland."

Toekomst van de ruimtevaart

De waarde van de ruimtevaartsector wordt nog hoger, denkt Gimbrère: De ruimtevaarsector heeft grote marktwaarde, die gaat alleen maar groeien. Zeker nu iedereen op defensiegebied er weer wat mee wil, A.I. wil iets met de ruimte en we willen weer naar de maan. Er zijn toeristen die er honderden- miljoenen euro's voor wil betalen en SpaceX is een van de allergrootste spelers daarin." Peter vult aan: "En een permanente locatie op Mars. Dus hij heeft allemaal plannen."

Met het Oog op Morgen

NOS Met het Oog op Morgen brengt aan het eind van de dag een overzicht van het nieuws, de ochtendkranten en journalistieke interviews met mensen in en achter het nieuws, omlijst door mooie muziek.

Het Oog is er elke dag van 23:00 tot 00:00. De presentatie wordt dagelijks afgewisseld tussen onder andere Lucella Carasso, Winfried Baijens, Coen Verbraak, Sheila Sitalsing, Chris Kijne, Elisabeth Steinz, Mieke van der Weij, Simone Weimans, Rob Trip en Wilfried de Jong.

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl