Bezuinigingen op vrouwenorganisaties: 'Onderdeel van extreemrechtse agenda'
- Nieuws
- Bezuinigingen op vrouwenorganisaties: 'Onderdeel van extreemrechtse agenda'
"Wat ons betreft zit dit heel duidelijk in een trend van een rechtse en extreemrechtse agenda om vrouwenrechten minder belangrijk te maken", zegt Daniëlle Hirsch (GL-PvdA) over het plan van het Kabinet om 40 miljoen euro te bezuinigen op organisaties die opkomen voor vrouwenrechten en gendergelijkheid wereldwijd. Ze diende een motie in om een deel van die financiering te behouden en vertelt erover in De Nieuws BV.
Video niet beschikbaar
Extreemrechtse trend
Het kabinet wil stoppen met het financieren van organisaties die opkomen voor vrouwenrechten en gendergelijkheid wereldwijd. Er moet 40 miljoen euro worden bezuinigd. Dat betekent dat organisaties die keihard werken om bijvoorbeeld femicide tegen te gaan, vrouwen economisch onafhankelijk te maken en stabiele vredesakkoorden te bewerkstelligen, noodgedwongen moeten stoppen. De motie waar dinsdag op wordt gestemd moet alsnog 30 miljoen euro vrijmaken voor de vrouwenorganisaties.
Tweede Kamerlid Daniëlle Hirsch (GL-PvdA) diende samen met CDA, D66, SP en PvdD de motie in en maakt zich zorgen omdat ze in het buitenland vrouwenrechten ook snel achteruit zien gaan. "Wat ons betreft zit dit heel duidelijk in een trend van een rechtse en extreemrechtse agenda om vrouwenrechten minder belangrijk te maken", aldus Hirsch. Dat Nederland, lange tijd een voorloper in gendergelijkheid, nu zo'n forse bezuiniging wil doorvoeren, vindt Hirsch extra alarmerend.
30 miljoen euro extra
Als deze bezuinigingen doorgaan, maakt directeur van Women Equals Men (WO=MEN) Anne-Floor Dekker zich zorgen over twee grote fondsen: Leading From The South en Power Of Women. Het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken noemde dit eerder al ongelooflijk efficiënte investeringsmodellen. Deze fondsen financieren op basis van de actuele behoeftes en zijn enorm flexibel. Dit maakt dat zij met een relatief klein budget, toch uiterst impactvol zijn. Dekker: "Je hebt een efficiënt model, hou dat aan."
Ontwikkelingssamenwerking kent een grootschalige bezuiniging van 2,4 miljard euro. Maar, in het huidige plan van het kabinet gaat er wel meer geld (45 miljoen) naar een begrotingsartikel voor vrede en stabiliteit. De motie die Hirsch voorlegt verplaatst 30 miljoen van dat extra geld naar het begrotingsartikel voor vrouwenrechten en gendergelijkheid. Hirsch: "De coalitie maakt de verkeerde keuzes."
Wat doet de VVD?
Opvallend is dat deze bezuiniging van een coalitie komt waar de VVD onderdeel van uitmaakt. Zij hebben eerder ook moties ingediend over het belang van vrouwenrechten binnen ontwikkelingssamenwerking. Echter denkt Hirsch dat dit voornamelijk "voor de bühne" is. Dit komt doordat een voorstel in een van deze moties betrekking heeft op beleid dat al uitgevoerd wordt. "Ze hebben een motie ingediend die net doet alsof ze pal staan voor vrouwenrechten, maar ondertussen doen ze precies wat deze coalitie wil", aldus Hirsch.
Dekker ziet juist dat de twee kabinetspartijen VVD en NSC de minister voortdurend aanspreken op het belang van vrouwenrechten. Toch hebben de twee partijen nog geen toestemming gezegd op de motie. Ook betreurt Dekker het dat minister Klever wel zegt dat ze vrouwenrechten belangrijk vindt, maar daar vervolgens niet naar handelt.
Dinsdag stemt de Tweede Kamer over de motie. Hirsch verwacht een spannende stemming waarbij minstens één van de coalitiepartijen haar motie steunt. "Ik hoop dat zowel de VVD als de NSC besluiten dat vrouwenrechten belangrijk genoeg zijn om een eigen begrotingsartikel te hebben."