Hoe komt het dat kunstwerken voor gigantische bedragen geveild worden?
- Nieuws
- Hoe komt het dat kunstwerken voor gigantische bedragen geveild worden?
In veilinghuis Sotheby's worden vandaag verschillende werken van grote kunstenaars verkocht: drie werken van Gustav Klimt en een schilderij van Frida Kahlo. De gehele collectie zou bij elkaar 400 miljoen euro waard zijn. "Ik denk dat het meer gaat opleveren", zegt Job Ubbens, kunsthandelaar en oud-directeur veilinghuis Christie’s, bij Spraakmakers.
Video niet beschikbaar
Hoe de waarde van een kunstwerk uit zo'n collectie wordt bepaald, hangt af van de bekendheid van het werk binnen het oeuvre van de kunstenaar en de zeldzaamheid van het werk, vertelt Ubbens. Een voorbeeld daarvan is Klimt: "Hij heeft een afgebakend oeuvre, er is niet veel op de markt van hem, weinig particulier bezit en er hangt veel in musea. Daarnaast is het heel decoratief en esthetisch."
'Geniale marketingtruc'
Kunstenaars kunnen ook zelf zorgen dat hun werk in waarde stijgt. Dat gebeurde bij Girl with Balloon van Banksy, nadat het werk geveild was en een ingebouwde papierversnipperaar in de lijst het werk versnipperde, vertelt Ubbens. Maar daarbij zijn we in het ootje genomen. "Ze acteerden bij het veilinghuis Sotheby's alsof ze geschokt waren, maar toen ik voor een veilinghuis werkte, bekeken we grondig alle lijsten en de achterkant. Dit was gewoon opgezet door het veilinghuis."
Na de veiling
Op het moment dat dit soort kunstwerken onder de veilinghamer gaan, worden ze in bijna alle gevallen verkocht aan particulieren. Dan kunnen er drie dingen gebeuren, legt Ubbens uit: ze kopen het om zelf thuis aan de muur te hangen, lenen het uit aan musea of zetten het in een kunstopslag, in de hoop dat het tien jaar later meer waard is.
Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers
Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!
Gerelateerd





