Buitenland
NOS

Eén van de laatste Turks oppositiezenders op zwart

foto: AFPfoto: AFP

De laatste Turkse oppositiezender ging gisteren op zwart. De autoriteiten hebben een inval gedaan bij het hoofdkantoor van Halk TV in Istanbul. Critici zeggen dan ook dat de inval politiek gemotiveerd is. Joost Lagendijk is oud-politicus en woonachtig in Istanbul. Hij vertelde in NOS Met het Oog op Morgen waarom deze zender op zwart ging en hoe dit politiek gemotiveerd is. 

Lagendijk beschrijft de publike zender, Halk TV, als niet bijzonder in de programmering. "Het grote verschil was dat negen van de tien andere tv-zenders op hand van de regering zijn. Halk TV en een handvol anderen, zijn oppositiezender die ook veel tegenstanders van de regering aan het woord lieten." Volgens Lagendijk heeft deze aanklacht dan ook grote gevolgen voor het land, "Met de democratie en de vrijheid van meningsuiting is het beroerd gesteld"

Corruptie 

Het Turkse Openbaar Ministerie verdenkt de voorzitter van de zender, Cafer Mahiroglu, van omkoping, witwassen en fraude. Mahiroglu woont in het Verenigd Koninkrijk en is niet aangehouden. In het kader van het onderzoek naar hem hebben de Turkse autoriteiten aanhoudingsbevelen uitgevaardigd tegen zeventien andere mensen. Volgens Mahiroglu zitten daar ook familieleden van hem bij. Elf verdachten zijn inmiddels gearresteerd. "Het is een heel ruig besluit op een zaak die eigenlijk met die zender helemaal niets te maken heeft." zegt Lagendijk. 

Het zou gaan om corruptie van de eigenaar, die zou via een van zijn andere bedrijven, gebruik hebben gemaakt van omkoping om opdrachten van de gemeente binnen te slepen. Dat wordt hem nu voor de voeten geworpen en daarom is zijn TV-station gesloten. 

Corruptieonderzoek naar de oppotitie 

Corruptie is volgens Lagendijk het sleutelwoord bij de meeste grote politieke zaken van de laatste twee jaar. Er loopt een groot corruptieonderzoek naar honderden mensen die banden hebben met de oppositie. Meerdere burgemeesters, ambtenaren en prominente leden zitten vast. Ook de afgezette burgemeester van Istanbul zit nog vast en afgelopen juli werden er opnieuw meerdere burgemeesters van de oppostitiepartij CHP opgepakt. "Corruptie is de aanklacht die tegen bijna alle oppositiepoliticie en dus nu ook tv-kanalen wordt gebruitk." zegt Langendijk. 

Verkiezingen 

Over uiterlijk anderhalf jaar zijn er weer verkiezingen, waar Erdoğanopnieuw verkiezbaar is. "Erdoğan heeft zijn uiterste best gedaan om de grootste oppostitiepartij te splijten. Maar de nieuwe opvolger daarvan, Yeni Parti, doet het in de peilingen in ieder geval buitengewoon goed. Het zou best kunnen dat veel emnsen uit onvrede over wat er is gebeurd met Halk TV, maar vooral ook over de economsiche situatie, toch een stem overwegen op de oppostitie." Aldus Langendijk. 

 

Eén van de laatste Turks oppositiezenders op zwart

Met het Oog op Morgen

NOS Met het Oog op Morgen brengt aan het eind van de dag een overzicht van het nieuws, de ochtendkranten en journalistieke interviews met mensen in en achter het nieuws, omlijst door mooie muziek.

Het Oog is er elke dag van 23:00 tot 00:00. De presentatie wordt dagelijks afgewisseld tussen onder andere Lucella Carasso, Winfried Baijens, Coen Verbraak, Sheila Sitalsing, Chris Kijne, Elisabeth Steinz, Mieke van der Weij, Simone Weimans, Rob Trip en Wilfried de Jong.

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl