Buitenland
NOS

Diplomatieke spanningen VS en Brazilië lopen op: Trump trekt visum Braziliaanse minister in

foto: AFPfoto: AFP
  1. Nieuwschevron right
  2. Diplomatieke spanningen VS en Brazilië lopen op: Trump trekt visum Braziliaanse minister in

De Verenigde Staten hebben het visum ingetrokken van de Braziliaanse minister van Justitie. De maatregel is de zoveelste stap in een oplopende diplomatieke crisis tussen de VS en Brazilië. Volgens correspondent Boris van der Spek heeft het alles te maken met de strafzaak tegen oud-president Jair Bolsonaro.

Video niet beschikbaar

"Tegen Bolsonaro loopt een rechtszaak in Brazilië. Hij moet voorkomen vanwege zijn rol in een geplande staatsgreep na zijn verlies bij de verkiezingen van 2022", legt Van der Spek uit. "Trump ziet iedereen die betrokken is bij die vervolging als zijn vijand." De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich openlijk achter Bolsonaro geschaard. "Bolsonaro is voor hem een bondgenoot. Ook tussen de beide families van Bolsonaro en Trump zijn er nauwe banden. Trump noemt de zaak tegen Bolsonaro een heksenjacht. Hij wil dat president Lula de vervolging stopt. En hij heeft al hoge importtarieven opgelegd", zegt Van der Spek. Trump zou zich bovendien herkennen in Bolsonaro’s situatie, verwijzend naar de bestorming van het Capitool in 2021.

Felle tegenreactie van Lula

De Braziliaanse regering accepteert deze Amerikaanse druk niet. President Lula spreekt van chantage en buitenlandse inmenging. "Lula is een sterke leider en wijst de Amerikaanse inmenging volledig af", aldus Van der Spek. "Die importheffingen maken ook geen indruk op hem." Daarnaast kán Lula zich juridisch niet met de zaak bemoeien. "Brazilië is een democratie met gescheiden machten. De vervolging van Bolsonaro ligt volledig bij justitie."

Hoe ver kan Trump gaan?

De Amerikaanse druk lijkt nog niet voorbij. Trump zou bereid zijn om verder te escaleren. "De importheffingen zijn inmiddels 50 procent en kunnen verder stijgen. En er kunnen ook nog meer visa worden ingetrokken", zegt Van der Spek. Een van de hardste maatregelen trof Alexandre de Moraes, een prominente opperrechter betrokken bij het Bolsonaro-onderzoek. "Hij kreeg financiële sancties en zelfs de visa van zijn familie zijn ingetrokken."

Spanning in Brazilië loopt op

De politieke spanning in Brazilië stijgt merkbaar. "Juist door de acties van de familie van Bolsonaro neemt de onrust toe. Een van Bolsonaro’s zonen lobbyt in de VS voor buitenlandse inmenging", vertelt Van der Spek. Tegelijkertijd zorgen de lopende rechtszaken, de poging tot een staatsgreep en zelfs een vermeend complot om president Lula te vermoorden ervoor dat de populariteit van de familie Bolsonaro sterk is afgenomen. Ze hebben nog altijd een loyale achterban in Brazilië, maar die steun is aanzienlijk geslonken." Lula daarentegen wint juist aan populariteit.

"Naarmate de rechtszaak dichterbij komt, neemt de spanning in het land toe. Vandaag werd bovendien bekend dat Bolsonaro nu 24 uur per dag politiebewaking krijgt, omdat er zorgen zijn over een mogelijke vluchtpoging, bijvoorbeeld naar Argentinië. Het onderstreept hoe spannend de komende weken voor Brazilië worden."

NOS Radio 1 Journaal

Word iedere werkdag wakker met het vertrouwde NOS Radio 1 Journaal, gepresenteerd door Astrid Kersseboom. Met natuurlijk het laatste nieuws, achtergronden en de vooruitblik op de dag. Maandag t/m vrijdag van 06.00 tot 09.30 uur op NPO Radio 1.

In het weekend hoor je het NOS Radio 1 Journaal van 07.00 tot 08.30 uur, gepresenteerd door afwisselend Sander van Hoorn en Dieuwke Teertstra.

Ster advertentie
Ster advertentie