Binnenland
KRO-NCRV

Een hond nemen? 'Eerst het baasje op cursus'

foto: ANPfoto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Een hond nemen? 'Eerst het baasje op cursus'

Afgelopen weekend werd in Rotterdam een man doodgebeten door twee honden. Dit ongeval brengt het debat dat bepaalde hondenrassen verboden zouden moeten worden opnieuw ter tafel. Daarom rijst de vraag: moet iedereen die een hond wil kopen eerst op cursus? "Mensen dienen signalen van honden te leren herkennen en die zijn per hond anders", zegt hondeneigenaar Paula Ausora bij Spraakmakers.

Eén dode per jaar, vaak een kind, en 150 duizend bijtincidenten. Het aantal ongevallen met honden is al jaren hoog. Als mensen beter geïnformeerd zouden worden over de gevaren van bepaalde hondenrassen, zullen baasjes beter kunnen signaleren wat een hond nodig heeft en hoe ze hem kunnen begeleiden, vertelt Daphne Groenendijk, directeur van de Koninklijke Hondenbescherming. "Als mensen niet zien dat een hond pijn heeft of zich onveilig voelt, dan is zijn laatste optie om aan te geven dat hij niet op z'n gemak door te bijten."

Cursus vooraf en erna

"De ideale situatie zou zijn dat nieuwe hondeneigenaren twee cursussen volgen", zegt Groenendijk. "Een vooraf om te kijken of men geschikt is. Heb ik er tijd en budget voor en ben ik geschikt als hondenbaas? En welk type hond is geschikt voor mijn situatie? En na aanschaf praktijkles met de hond die men is huis heeft gehaald."

In de Tweede Kamer was er al een grote meerderheid voor extra maatregelen. "Tot onze verbazing", zegt Groenendijk. "Maar met de komst van de nieuwe staatssecretaris is de aanpak hiervan naar de achtergrond geschoven." De directeur van de Koninklijke Hondenbescherming zegt dat het om een pakket aan maatregelen gaat. "Ook fokkers zijn aan zet om het juiste baasje bij een pup te zoeken en hen te informeren over een ras. Dat gebeurt veelal wél al, maar niet altijd."

Sommige honden worden via Marktplaats of vanuit het buitenland aangeschaft. Hoe de maatregel dan gehandhaafd dient te worden? "Wij pleiten ervoor dit evenals een rij-, vaar- of ruiterbewijs te handhaven met een soort 'hondenbewijs' dat je de cursussen hebt gevolgd. Dat is ook niet 100 procent waterdicht, maar brengt wel bewustzijn bij de meerderheid van de mensen."

Het ras?

Hondenspecialist Arnoud Busscher stelt dat veel mensen wel degelijk bereid zijn om een cursus te volgen. "Veel mensen die ik help, hebben al een cursus gedaan, maar komen na een bijtincident toch bij mij terecht. Het kan zijn dat er iets onverwachts gebeurt is waardoor de hond het bijten als reflex gehad heeft. Daarom is het erg belangrijk om mensen meer te vertellen over de hond die zij in huis halen. Sommige honden hebben meer begeleiding nodig, wat soms niet opgelost wordt met een doorsnee puppycursus. En daar komt men met regelmaat na aanschaf, door emotionele motivatie, pas achter." Busscher zegt dat registratie van het baasje en de hond die betrokken was bij een bijtincident een 'must' is.

Of er dan met een vinger naar een hondenras gewezen kan worden? Dat denkt Hille Fieten nog niet. Zij geeft leiding bij Expertisecentrum Genetica Diergeneeskunde aan de Universiteit Utrecht en pleit ook voor meer registratie van bijtincidenten. "Nu is dit bijtincident in Rotterdam een ernstig geval", zegt Fieten. "Maar er vinden jaarlijks veel incidenten plaats, ook richting andere honden en katten. Data is heel belangrijk voordat je met een vinger kan gaan wijzen."

Fieten legt uit dat gedrag van honden wel veelal genetisch bepaald is. "Zo is een Bordercollie gefokt op het drijven van schapen en zijn bepaalde Bullies gefokt op het uiten van agressiviteit. Al hoeft niet iedere Bully agressief te zijn, zijn ze er van oudsher wel op gefokt en is dit een risico." Waarom mensen dan bullies nog aanschaffen? "In sommige gevallen worden deze honden gebruikt als statussymbool vanwege hun imposante uiterlijk."

Miscommunicatie

Ook uit de Spraakmakers-community klinkt het geluid dat een cursus een goed begin zou zijn. Zo ook van luisteraar en veelvuldig hondeneigenaar Paula Ausora. "Ik ben voor. Mensen dienen de signalen van honden te leren herkennen en die zijn per hond anders." Ausora zegt dat het bij bijtincidenten vaak veroorzaakt wordt door miscommunicatie. "Dat begint ook al met voorlichting voor kinderen, die al snel een hond aanstaren, terwijl een hond dat als uitdaging kan zien. Kortom: een kwestie van leren."

Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers

Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!

Meld je hier aan.

Ster advertentie
Ster advertentie