Groot dikkopje is weer te zien!
- Nieuws
- Groot dikkopje is weer te zien!
De aardbeivlinder, de kommavlinder of het witgezoomd spikkeldikkopje. Het zijn allemaal vlinders uit de familie van de dikkopjes. Je vindt ze meestal in grasachtige gebieden, waar niet of nauwelijks wordt gemaaid. En dat het hele seizoen door. Nu is het de tijd van het groot dikkopje. Vlinderfilmer Annette van Berkel laat deze soort aan Vroege Vogels zien.
Dansende dikkopjes
"Kijk", zegt van Berkel als het eerste groot dikkopje zich aandient. Een mannetje. Dikkopjes zijn - niet geheel verassend - herkenbaar aan hun dikke kop. "Dat komt door hun enorm lange tong. Daar moeten de harige monddelen, ook wel palpen genoemd, zich omheen vouwen. Daarom heeft de vlinder zo'n dikke kop" legt van Berkel uit. Het zorgt ervoor dat de vlinders er schattig uitzien, een groot harig hoofd met grote ogen. Terwijl ze verder relatief klein zijn, zo rond de twee centimeter.
Groot dikkopje
Groot dikkopjes verschijnen vanaf midden juni en zijn vooral in natte bossen te zien. Daar voeden ze zich met nectar van planten als braam, dophei en akkerdistel. De mannetjes zijn erg territoriaal en verdedigen hun territorium tegen hommels, vlinders en andere 'indringers' indien nodig. Ze keren ze regelmatig terug naar dezelfde uitkijkposten, waardoor je een vlinder meermaals op dezelfde plek tegen kunt komen.
Van Berkel filmt deze vlinderfamilie al zo'n twintig jaar. Daarmee leer je niet alleen veel over het uiterlijk, maar ook juist veel over het gedrag. Hoe ze baltsen bijvoorbeeld. Of dat een vlinder plast! "Ik denk dat dit nuttig is voor de wetenschap. We zouden misschien zelfs nog meer kunnen doen met vlinderfilmbeelden" aldus van Berkel. Behalve de balts van de kommavlinder die ontbreekt is ze verder tevreden over haar materiaal. "Ik heb ze allemaal" vertelt ze blij.
Bekijk de film 'dikkopjesdans' met uitleg van Annette van Berkel over de leefwijze van dikkopjes hier.
Om deze inhoud te tonen moet je toestemming geven voor social media cookies.
Vroege Vogels: iedere zondagochtend van 07.00 tot 10.00 uur.
Vroege Vogels is hét programma over natuur en milieu. Op zondagochtend te beluisteren op NPO Radio 1 en vrijdagavond te zien op NPO 2. Like Vroege Vogels op Facebook of volg het programma op Twitter of Instagram.