Ondanks vredesdeal gaat Nederland door met sancties tegen Israël, zegt minister Van Weel
- Nieuws
- Ondanks vredesdeal gaat Nederland door met sancties tegen Israël, zegt minister Van Weel
De afgelopen maanden heeft Nederland meerdere sancties ingesteld tegen Israël. Ondanks dat premier Netanyahu instemde met een vredesplan van de Amerikaanse president Trump, waarmee de oorlog in Gaza ten einde zou kunnen komen, gaat Nederland door. Dat zegt demissionair Minister van Buitenlandse Zaken, David van Weel (VVD) in Dit is de Dag.
Video niet beschikbaar
Volgens Van Weel zou stoppen met de sancties 'voorbarig' zijn. "We zullen ons erover moeten beraden op het moment dat de deal standhoudt en ook hoe de verdere ontwikkelingen zijn. Vooralsnog verandert er voor ons niks", zegt hij. Netanyahu stuurt aan op vrede, maar Hamas zal zich ook nog achter het plan moeten scharen. Het is nog maar de vraag of dat gebeurt, zegt de minister.
Nederland stelde onder andere een inreisverbod in richting twee leden van het Israëlische kabinet en beperkte de export van wapens naar Israël. Volgens de oppositie waren deze sancties niet streng genoeg, maar het was wel voor het eerst dat Nederland überhaupt sancties instelde tegen Israël. Van Weel sluit niet uit dat de sancties in de toekomst strenger zullen worden, 'als er negatieve ontwikkelingen zijn'. Als de ontwikkelingen echter positief zijn, dan kan het ook de andere kant op gaan, aldus de minister.
Van Weel zegt zelf wel optimistisch te zijn over het plan van Trump en Netanyahu. "Ik hoop echt dat het uitkomt, ook dat Hamas zich erbij zal voegen, want dan hebben we echt te maken met een historische stap", zegt hij.
Nederlandse militairen
Onderdeel van het plan is een internationale troepenmacht die Gaza moet stabiliseren. Van Weel sluit het niet uit dat ook Nederland daar deel van uit zal maken, al is het op dit moment nog niet aan de orde. "In eerste instantie is dit plan overeengekomen tussen de VS en de Arabische landen dus ik denk dat die vooraan zullen staan om een bijdrage te leveren. Ik vind het ook goed dat troepen uit de regio aanwezig zullen zijn om de wederopbouw te monitoren."
Maar mocht Trump een belletje plegen naar Van Weel, dan zegt hij niet direct 'nee': "Als er een beroep op ons wordt gedaan, dan zullen we daar zeker welwillend naar kijken. We gaan daar dan zeker over nadenken in het kabinet en met de Kamer", zegt hij.