Politiek

Eurocommissaris Wopke Hoekstra waakt voor energietekorten: 'Energiezekerheid is geen gegeven'

foto: ANP

Eurocommissaris Wopke Hoekstra waarschuwt dat Europa niet te afhankelijk moet blijven van olie en gas uit het buitenland. De energiezekerheid voor komende winter is volgens hem niet gegarandeerd, terwijl Europese bedrijven tegelijkertijd kampen met hoge energiekosten en toenemende concurrentie uit China.

De energiezekerheid is geen gegeven", zegt Hoekstra in radioprogramma Sven op 1. Op de korte termijn maakt hij zich geen grote zorgen. De gasvoorraden zijn volgens hem op dit moment voldoende. "Ik denk dat het wel degelijk geen gegeven is dat die energiezekerheid ook gegarandeerd is komende winter."

Volgens Hoekstra moet Europa daarom versneld investeren in alternatieve energiebronnen. "De enige weg uit dit moeras voor ons in Europa is: meer nucleair, meer zon, meer wind, meer investeren in elektrificatie."

Hoge energiekosten

De Europese industrie heeft volgens Hoekstra niet alleen last van het Europese emissiehandelssysteem. Bedrijven kampen vooral met hoge energiekosten, concurrentie vanuit China en handelsbarrières vanuit de Verenigde Staten.

"We moeten bijvoorbeeld veel meer investeren in innovatie, in tech, in een klimaat wat zorgt voor meer duurzame economische groei", zegt hij. Die ontwikkelingen moeten volgens Hoekstra in Europa en Nederland meer met elkaar worden verbonden.

De afhankelijkheid van fossiele brandstoffen maakt Europa volgens hem kwetsbaar. "We importeren geloof ik meer dan tachtig procent van ons gas en meer dan negentig procent van onze olie. Dat is een dramatische afhankelijkheid met grote gevolgen voor het klimaat, maar ook met potentieel rampzalige gevolgen voor de economie en leveringszekerheid."

Investeren in energie

Volgens Hoekstra laten landen als Finland, Denemarken en Zweden zien dat investeren in elektrificatie, kernenergie en hernieuwbare energie uiteindelijk kan leiden tot lagere energiekosten. "Je moet natuurlijk een investering doen, maar dat concept is uiteindelijk veel goedkoper dan maar afhankelijk blijven van olie en gas."

De oorlog en spanningen in het Midden-Oosten maken die afhankelijkheid volgens Hoekstra extra zichtbaar. Sinds de oorlog die begon na de terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zou Europa dagelijks ongeveer een half miljard euro extra uitgeven aan de import van olie en gas. Dat bedrag kan volgens hem de komende weken en maanden verder oplopen.

Ook als het conflict snel eindigt, zijn de gevolgen volgens Hoekstra niet direct verdwenen. "Als het al morgen voorbij is, dan zullen we nog te maken hebben met een enorm na-effect voor allerlei economische ketens en overigens ook voor olie en gas."

De problemen blijven bovendien niet beperkt tot producten die rechtstreeks via de Straat van Hormuz worden vervoerd. "Denk nou niet dat als je spullen niet door die Straat van Hormuz komen, dat je die ellende dan bespaard blijft."

Wopke Hoekstra (Eurocommissaris) uit zorgen: 'Energiezekerheid is geen gegeven' (20 augustus 2026) - Sven op 1

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl