Politiek
EO

Kopje soep voor illegalen straks verboden? Dan is aanpassing wet een optie, zegt minister Van Weel

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Kopje soep voor illegalen straks verboden? Dan is aanpassing wet een optie, zegt minister Van Weel

Als straks iets simpels als een kopje soep aanbieden aan iemand die illegaal in Nederland verblijft verboden wordt, is aanpassing van de wet één van de opties, zegt asielminister David van Weel in Dit is de Dag (EO).

Video niet beschikbaar

"Uiteindelijk wil niemand het bieden van dit soort humanitaire hulp aan mensen die hier illegaal verblijven strafbaar stellen", zegt Van Weel. "Ik kon in alle eerlijkheid niet ontkennen op de vraag of dat wel zou gebeuren met het amendement", zegt hij terugblikkend op het Tweede Kamerdebat waarbij hem om opheldering werd gevraagd.

De Raad van State werkt nu aan een advies. "Als zij bevestigen dat het strafbaar wordt, dan zullen we moeten kijken hoe we daar iets mee doen", zegt de minister. “Aanpassing van de wet is dan één van de opties."

Kopje soep strafbaar?

Volgens de asielnoodmaatregelenwet, die vlak voor de zomer met een meerderheid door de Tweede Kamer werd aangenomen, wordt niet alleen illegaliteit strafbaar maar ook hulp aan mensen die illegaal in Nederland verblijven. NSC en SGP steunden de wet uiteindelijk nadat Van Weel beloofde advies te vragen aan de Raad van State en daarna opnieuw in debat te gaan met de Tweede Kamer.

De onduidelijkheid is ontstaan na een aangenomen amendement van de PVV om hulp bij illegaliteit strafbaar te stellen. De vrees is dat iets simpels als een kopje soep aanbieden straks ook strafbaar wordt gesteld.

Geitenpaadje

Inmiddels is duidelijk dat de SGP in de Eerste Kamer de wet niet wil steunen: de fractie vindt het ondenkbaar dat medemenselijkheid en barmhartigheid strafbaar gesteld worden. "Dat kopje soep en barmhartigheid: ik denk dat dat breder gedeeld wordt. Dus als blijkt dat dit strafbaar wordt volgens de Raad van State, dan moeten we gaan kijken wat we daarmee doen. Het zou een geitenpaadje worden, zeg ik in de woorden van onze oud-premier (Rutte, red.). Maar die zijn er wel te vinden", zegt Van Weel.

Van Weel is gemotiveerd om de wet, die alleen nog langs de Eerste Kamer moet, erdoorheen te krijgen. “Deze week hoorde ik tijdens een werkbezoek in Ter Apel dat er veel elementen in de wet zitten die de procedures simpeler maken en mensen niet meer beloont als ze tegenwerken. Want daar gaat ontzettend veel tijd in zitten."

Dit is een artikel uit Dit is de Dag (EO), dagelijks van 18.30 tot 19.00 op NPO Radio 1. Abonneer je in je favoriete podcastapp om niks te missen. Op het interactieve platform DIT kun je meepraten over het nieuws.

Ster advertentie
Ster advertentie