Politiek
BNNVARA

Kritiek op commerciële huisartsen: 'Met publiek geld hoor je geen private winst te maken'

foto: unsplashfoto: unsplash
  1. Nieuwschevron right
  2. Kritiek op commerciële huisartsen: 'Met publiek geld hoor je geen private winst te maken'

Commerciële huisartsenpraktijken die winst maken ten koste van patiënten zijn al langer een doorn in het oog van de zorg. GroenLinks-PvdA wil daar een eind aan maken. "Het grootste probleem ontstaat wanneer winst dominanter is dan het welzijn van de patiënten", zegt Kamerlid van de partij Julian Bushoff in De Nieuws BV. Volgens hem moet de commercie zo ver mogelijk uit de zorg gehouden worden. En het huisartsentekort dan? Jonge huisartsen moet gestimuleerd worden om een praktijk te beginnen. Die ideeën vat Bushoff samen in een initiatiefnota, die hij vandaag presenteert.

Video niet beschikbaar

"Als alles gericht is op zoveel mogelijk geld verdienen aan patiënten in plaats van patiënten helpen, dan zie je dat het vaak fout gaat", vertelt Bushoff. Hij doelt daarmee onder andere op de commerciële huisartsenketen Co-Med. Afgelopen zomer ging deze failliet, en later bleek dat er veel mis was binnen de organisatie. Zo voldeed de boekhouding niet aan de eisen en liepen patiënten grote risico's doordat de zaken niet op orde waren. Volgens Bushoff ligt de oorzaak in de commerciële motivatie van de keten. "Met publiek geld hoor je niet zulke private winst te maken. Het moet echt gaan om het welzijn van de patiënten."

Een gat in de huisartsenmarkt

Tegelijkertijd is er een groeiend tekort aan huisartspraktijken. "Wij kunnen heel moeilijk concurreren met andere sectoren", zegt Rinske van de Goor, huisarts en bestuurslid van de Vereniging Praktijkhoudende Huisartsen. Volgens haar is het lastig om personeel te betalen, omdat de tarieven te laag zijn.

En dan is er nog het probleem van huisvesting. "Wij kunnen gewoon niet concurreren met een koffiezaak of een ander bedrijf dat een pand wil huren. Dus zorg dat we gewoon zelf iets kunnen regelen", aldus Van de Goor. Ook Bushoff bevestigt dit: "Het tarief is ontoereikend."

Wat is er, naast incidenten zoals bij Co-Med, fundamenteel mis met commerciële huisartsenpraktijken? Volgens Van de Goor ontbreekt het er vaak aan vaste teams. "Het knelpunt met commerciële praktijken is dat er geen vast team is." Volgens haar verbetert de zorg juist wanneer er wél sprake is van vaste teams. "Als je investeert in de huisartsenzorg, betaalt dat zich dubbel en dwars uit. Je bespaart dan kosten in de tweede lijn, de ziekenhuiszorg."

Van de Goor pleit er bovendien voor dat kleinere praktijken bestaansrecht behouden. "Een ding wat ik zou willen toevoegen aan de initiatiefnota is de optie om kleine praktijken met een vast team extra te belonen."

Investeren in vaste praktijken

Bushoff wil met zijn initiatiefnota dus het gat in de huisartsenmarkt dichten — maar niet met commerciële ketens. Hij wil voorkomen dat private organisaties deze ruimte innemen. Dat is urgent, want op dit moment hebben veel mensen geen eigen huisarts.

Zijn oplossing: het financieel mogelijk maken voor (jonge) huisartsen om zelf praktijken te starten. Zo kan de overheid ingrijpen in een markt die nu steeds aantrekkelijker wordt voor commerciële spelers. Want, zegt hij: "Een gat in de markt is niet een praktijk overnemen, het geld daarvoor innen en die zorg alsnog niet leveren."

Meer van De Nieuws BV?

Volg ons op Instagram, TikTok en Facebook.

Ster advertentie
Ster advertentie