Hoe zien de woonplannen eruit in de verkiezingsprogramma's?
- Nieuws
- Hoe zien de woonplannen eruit in de verkiezingsprogramma's?
Er wordt eindelijk
weer nagedacht over hoe we de ruimte in Nederland in de toekomst willen
inrichten. "Dat hebben we heel lang niet gedaan. Maar ik zou willen dat
partijen het vaker hebben over hoe we die ruimte verdelen en ook voor onze
kleinkinderen op een goede manier inrichten", zegt Peter Pelzer, hoogleraar Ruimtelijke Planning en Strategie aan de TU Delft, bij Spraakmakers.
Van een nieuwe stad voor de kust van Almere tot vliegvelden omtoveren in woonwijken, of een straatje, buurtje en wijkje erbij. In verschillende verkiezingsprogramma's wordt druk meegedacht over het oplossen van de woningcrisis. Hoe realistisch zijn deze plannen? En in hoeverre houden ze rekening met de toekomst?
Enorme leegstand
Soms lijkt iets volgens Pelzer nu een goede oplossing, maar is het over 50 of 100 jaar misschien niet een goede oplossing. "Zorg er dan wel voor dat over vijftig jaar je niet een enorme leegstand hebt, want dan zadel je de belastingbetalers van dan eigenlijk met problemen op."
Video niet beschikbaar
We hebben in Nederland nu met een vergrijzing te maken, dus er zullen volgens de hoogleraar de komende tijd veel woningen bijkomen. Als die oudere mensen er straks niet meer zijn, dan is het risico dat we straks met heel veel lege woningen zitten. Pelzer denkt dat we daarom nu al goed moeten kijken of we de functie van die woning mogelijk kunnen veranderen in de toekomst, "dus kun je er mogelijk later een bedrijf inzetten?"
Utopische plannen
Sommige partijen presenteren wel erg grootse plannen in hun verkiezingsprogramma. Zo wil D66 tien nieuwe steden bijbouwen, als eerste een gloednieuwe stad voor de kust van Almere. En GroenLinks-Pvda wil vliegvelden ombouwen tot woonwijken. Pelzer denkt dat die partijen vooral proberen het debat aan te jagen. "Ze willen graag de centrale regie vanuit Den Haag weer terugpakken."
De hoogleraar is wel heel blij dat wonen zo op de agenda staat, maar hij mist nog wel wat meer debat over die centrale regie. "Die woningen komen namelijk ergens te staan en de ruimte die we hebben is schaars."
Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers
Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!