Scheuren in plafonds, scheve vloeren: funderingsproblematiek kan honderdduizenden woningen gaan treffen
- Nieuws
- Scheuren in plafonds, scheve vloeren: funderingsproblematiek kan honderdduizenden woningen gaan treffen
Bijna 780 duizend woningen in Nederland kunnen binnen 25 jaar enorme problemen gaan ondervinden met hun fundering, wat leidt tot scheuren in plafonds, klemmende ramen en deuren, en scheve vloeren. Niet alleen huizen in de Randstad zullen hiermee te maken krijgen, waarschuwt Arjen Gielen, bestuursvoorzitter van SVN, bij Spraakmakers.
Het leek er tot nu toe op dat vooral woningen in de Randstad met deze funderingsproblematiek te maken zou gaan krijgen. Maar door inpoldering van andere gebieden, is er "heel veel gebouwd met redelijk vochtige ondergronden, met lange palen naar beneden", legt Gielen uit. Het hout van die palen kan bijvoorbeeld gaan rotten. Maar ook gebieden rondom de Rijn, Maas en de Waal kunnen getroffen worden, omdat daar tegenwoordig "enorme golfbewegingen" plaatsvinden en dat funest kan zijn voor de omliggende woningen. Gielen legt uit dat klimaatverandering effect heeft op de grond rondom die rivieren.
Zo'n 500 duizend woningen hebben nu al een verhoogd risico op verzakking. En bij ruim 120 duizend daarvan is de schade zo ernstig dat herstel ook echt noodzakelijk is. Gielen merkt dat het bij de politiek "begint te landen" dat dit "een belangrijk issue" is. De kosten voor herstel lopen van 50 duizend tot 100 duizend euro, maar de schaarste op de woningmarkt zou dat ook nog eens kunnen opkrikken. "Het escaleert", stelt Gielen.
Daar moeten woningeigenaren zelf voor opdraaien, legt Gielen uit. Voor mensen in een rijtjeshuis of een appartementencomplex betekent dat dat ze dat samen met de andere eigenaren moeten ophoesten. "Dat is echt heel ingewikkeld", zegt Gielen. "Dan heb je dus verschillende eigenaren, verschillende banken die verschillende hypotheken hebben verstrekt in de loop van de jaren aan deze mensen. Dus er is allerlei complexiteit. Plus, je moet het met elkaar eens worden."
De overheid stelt dat huizenbezitters daar zelf verantwoordelijk voor zijn, maar Vereniging Eigen Huis vreest voor de gevolgen als het herstel en onderhoud niet plaatsvindt. Gielen stelt dat er "heel veel" gebeurt in gemeenten, bijvoorbeeld met waterschappen en onderhoud aan de straat, wat ook invloed kan hebben op funderingsproblemen. Daarom zou er volgens hem een "gedeelde verantwoordelijk" moeten zijn.
Inmiddels is het de standaard geworden dat de fundering ook wordt meegenomen in de taxatie van een woning. "Dat is een stap vooruit", vindt ook Gielen. Het risico ligt echter op de loer dat kopers zich niet bewust zijn van de kosten wanneer er iets mis blijkt te zijn en toch heel graag die woning willen en het dus maar gewoon kopen. Volgens Gielen moeten de overheid, de Vereniging Eigen Huis en de Vereniging van Banken dan ook samenwerken om te voorkomen dat deze funderingsproblemen uit de klauwen lopen.
"De essentie is dat bewustzijn bij iedereen wel wat groter mag worden over dit probleem", aldus Gielen. Dat lijkt er te komen, mede doordat er nu ook echt aanleiding voor is. "Een bank heeft er ook belang bij dat die woningen niet kapotgaan, want de hypotheek is verstrekt aan de eigenaar van die woning. Dus er is wel degelijk een goed financieel belang, ook bij banken, om het goed te doen. En ze moeten zich houden aan de wetgeving", voegt Gielen daaraan toe.
Niets doen is geen optie, benadrukt Gielen. "Als mensen niet voor hun eigen huis kunnen zorgen, dan lopen straten of of steden sowieso het risico dat ze dus inzakken, en daardoor dat de woningen lang kapot gaan. En hoe ga je dat oplossen? Dan gaan mensen dus failliet door hun woning ? Dat wil je echt voorkomen met elkaar. Dus daar hebben we met elkaar verantwoordelijkheid in. Maar ook de eigenaar zelf."
Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers
Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!
Gerelateerd





