Sacha de Boer: 'Ik heb veel foto's van hangende mannen'
- Nieuws
- Sacha de Boer: 'Ik heb veel foto's van hangende mannen'
Zeventien jaar lang presenteerde De Boer het NOS-achtuurjournaal. Vanaf dag één wist ze dat ze daar ook ooit weer weg zou gaan: "Dat hele nieuwslezen was omdat er ooit een keer iemand ziek was bij AT5." Eigenlijk wilde ze vooral graag ‘buiten spelen.' Daarmee begon De Boer in 2013, toen ze stopte bij de NOS en fulltime als fotograaf verder ging.
#773 - Sacha de Boer: 'Een goede foto is altijd een samenwerking' - MISCHA!
Dat deed De Boer onder meer voor Simavi, een organisatie die lokale vrouwengroepen helpt bij het opzetten van water- en klimaatprojecten. De Boer reisde naar West-Timor en Kenia, waar ze foto’s maakte van vrouwen en meisjes die het effect voelen van klimaatverandering. Vrouwen zijn daar een groot deel van hun tijd kwijt aan het halen van water: "En dat betekent dat als je een paar keer per dag uren moet lopen, dat je dus geen andere dingen kan doen. Dus je gaat niet naar school, je kan ook niet zorgen voor je kinderen of jezelf ontwikkelen."
Ook de mannen mochten bij deze projecten op de foto, maar die doen volgens De Boer maar weinig: "Ik ben inmiddels in best veel landen geweest. Dus ik zie heel veel werkende vrouwen, de vrouwen die de verantwoordelijkheid hebben en nemen om te zorgen voor hun gezin, voor hun dorp. Weet je, het brood maken, graan malen, alles wat je er maar bij kan voorstellen. En mannen die hangen. Ik heb heel veel foto's van hangende mannen. Dus ik heb daar ook maar een serie van gemaakt."
#773 - Sacha de Boer: 'Een goede foto is altijd een samenwerking' - MISCHA!
Een foto is volgens De Boer een samenwerkingsproject tussen de fotograaf en de geportretteerde. Dat dit niet altijd een gegeven was, is ook te zien in de tentoonstelling in het Rijksmuseum die donderdag opent: "Omdat het over honderd jaar geschiedenis van Simavi gaat, hebben ze ook een aantal beelden laten zien. Van eentje uit 1965 en eentje uit 1995 of 1998. En dan zie je hoe vrouwen in Indonesië toen werden geportretteerd. Die eerste uit ‘65, dat is een beeld. Je ziet bijna niet eens wie die vrouw is."
Met het project van Simavi wil De Boer vooral de kracht van de vrouwen laten zien. In eerste instantie heeft de fotografe al een beeld in haar hoofd: "En dat doet iedereen. Iedereen vormt een beeld. Alleen dan is de truc vooral om dat weer los te laten." Het is volgens De Boer de kunst om open-minded te zijn: "Het gaat echt om de daadwerkelijke problematiek in beeld te brengen en niet degene die wij vanuit huis hebben bedacht."
De foto’s van De Boer zijn vanaf donderdag te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam.
Gerelateerd




