Buitenland
NOS

Egypte dreigt met TikTok-verbod vanwege 'bedreiging van familiewaarden'

foto: ANPfoto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Egypte dreigt met TikTok-verbod vanwege 'bedreiging van familiewaarden'

In Egypte dreigen de autoriteiten met een verbod op TikTok. De app is met 33 miljoen Egyptische gebruikers razend populair, maar volgens de overheid vormt het platform een 'bedreiging voor de traditionele familiewaarden'. Vooral jonge vrouwen uit de middenklasse zijn het doelwit van de kritiek en de repressie.

Video niet beschikbaar

Volgens correspondent Joost Scheffers zit er een duidelijk patroon in wie wordt aangepakt: "Het zijn vooral vrouwen uit de middenklasse die zich via TikTok uitspreken, zich vrijvechten, of – je zou kunnen zeggen – luidruchtig zijn. Vrouwen uit hogere klassen worden met rust gelaten."

Cyberwet

Vorige week werden acht TikTokkers gearresteerd, van wie zes vrouwen. Deze ontwikkeling speelt al jaren volgens Scheffers, sinds de invoering van een strenge cyberwet in 2018. Die wet stelt vage begrippen strafbaar zoals het 'aanzetten tot losbandigheid', 'het schenden van de familiewaarden' of 'het negatief uiten over de status van de Egyptische vrouw'.

"Volgens mensenrechtenorganisaties zijn de wetten bewust vaag gedefinieerd", zegt Scheffers. "Want wat betekent precies het schenden van Egyptische familiewaarden? Toch worden die termen gebruikt om jonge vrouwen op te pakken en hen van de app te weren."

Strengere moderatie

De Egyptische autoriteiten hebben TikTok nu drie maanden de tijd gegeven om zelf strengere moderatie toe te passen op content vanuit het land. "Ze willen dat video's van Egyptische vrouwen, nog voordat ze online verschijnen, worden tegengehouden en niet pas achteraf worden verwijderd."

Verdeelde meningen

Onder de Egyptische bevolking leven gemengde gevoelens. Egypte is een conservatief islamitisch land, dus er is steun voor hardere maatregelen. Maar er is ook kritiek. "Veel mensen fronsen hun wenkbrauwen, zeker wanneer TikTokkers worden opgepakt vanwege 'slecht taalgebruik'. Op sociale media hoor je vaak: het taalgebruik op TikTok verschilt niet veel van wat je op tv hoort."

Komt het verbod er echt?

Hoewel de dreiging van een verbod serieus is, acht Scheffers de kans klein dat TikTok volledig wordt verboden: "Je hebt het over 33 miljoen gebruikers. In een land met weinig vrijheid en een kwakkelende economie is TikTok voor velen een afleiding. Ik denk dat de regering veel mensen tegen zich in het harnas jaagt als ze de app volledig verbiedt."

NOS Radio 1 Journaal

Word iedere werkdag wakker met het vertrouwde NOS Radio 1 Journaal, gepresenteerd door Astrid Kersseboom. Met natuurlijk het laatste nieuws, achtergronden en de vooruitblik op de dag. Maandag t/m vrijdag van 06.00 tot 09.30 uur op NPO Radio 1.

In het weekend hoor je het NOS Radio 1 Journaal van 07.00 tot 08.30 uur, gepresenteerd door afwisselend Sander van Hoorn en Dieuwke Teertstra.

Ster advertentie
Ster advertentie