Provincie Gelderland wil beschermde status bosgronden opheffen: 'Vormen een groot natuurarchief'
- Nieuws
- Provincie Gelderland wil beschermde status bosgronden opheffen: 'Vormen een groot natuurarchief'
Oude bosgronden zijn erg belangrijk voor de biodiversiteit in Nederland. Toch wil de provincie Gelderland de beschermde status van een deel van deze gronden opheffen. De provincie wil op die manier meer ruimte vrijmaken voor woningen en infrastructuur. Hoogleraar landschapsgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen, Theo Spek, schuift aan in Villa VdB om over dit fenomeen te praten.
Video niet beschikbaar
De mededeling dat een deel van de beschermde bosgronden niet meer beschermd wordt, roept veel bezorgde gevoelens op. Zo maakt ook bioloog Dick van Hoove zich zorgen: "De provincie wil 2300 hectares aan oude bosgroei niet meer beschermen. Dat is zorgelijk, want nu mag er in deze gronden alleen nog bij grote uitzondering gekapt en gerooid worden." De bioloog benadrukt dat juist deze autochtone bomen en struiken het leefgebied vormen voor een hoop insecten en dieren.
De hoogleraar landschapsgeschiedenis bevestigt dat er in Nederland waardevolle bosgrond te vinden is. "Dit is maar een klein percentage, je vindt nog een aantal kleine postzegeltjes op de Veluwe, in Overijssel en in Gelderland", legt Spek uit. Hij benadrukt dat we zuinig moeten omgaan met deze grondgebieden, maar niet te bezorgd hoeven te zijn. "Als je in Nederland één boom kapt, dan staat heel de bevolking recht overeind."
Duizenden jaren oud natuurarchief
Deze oude bosgebieden zijn rijk aan hele oude flora en fauna. Doordat de gronden soms ruim duizend jaar oud zijn, zijn er veel oude restanten te vinden. "De bossen zijn in de warme periode na de ijstijd gaan groeien. Hierdoor vormden zich prachtige dichte oerwouden over heel Nederland", legt de hoogleraar uit. Inmiddels zijn er nog een aantal kleine restjes van deze bossen terug te vinden in de grond. "Je ziet bijvoorbeeld stuifmeel van planten die daar ooit hebben geleefd." Er zijn ook nog levende planten te vinden uit die tijd. "Dit zijn varens die ondanks de veranderende ecosystemen zichzelf duizenden jaren hebben weten te handhaven", legt Spek uit.
Naast een natuurlijk archief vormt de bosgrond ook een menselijk archief. "Je vindt daar in de grond nog restanten van middeleeuwse wegenpatronen of wallen die gebruikt zijn als begrenzing", legt Spek uit.
'Het ene bos is het andere niet'
"Beleidsmakers weten dat deze bijzondere bosgrond te bijzonder is om aan te komen", aldus de hoogleraar. De grond die de beschermde status gaat verliezen is volgens hem een stuk minder waardevol en verdeeld over grote gebieden. "Dit gaat ook vaak over bosjes op het platteland die een stuk minder waardevol zijn, men wil daar af en toe gewoon wat anders plaatsen", legt hij uit.
De natuur voorziet de mens ook al lang in zijn behoeften: "Door de overbevolking hebben wij als mens veel hout nodig, een heleboel bossen worden daar van oudsher al voor gebruikt." Toch benadrukt de hoogleraar dat niet zomaar elk bos mag worden weggekapt voor de mens: "Goede dingen moeten op de juiste plekken geplaatst worden. Waardevolle natuur moet niet wijken voor woningen of infrastructuur, maar het ene bos is het andere niet."
Abonneer je op onze wekelijkse nieuwsbrief!
Elke zaterdag het beste van NPO Radio 1 in jouw mailbox.
Gerelateerd





