Binnenland
KRO-NCRV

Ouderen maken zich zorgen over 'absurd duur' OV: 'Tijd om met z'n allen een vuist te maken'

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Ouderen maken zich zorgen over 'absurd duur' OV: 'Tijd om met z'n allen een vuist te maken'

Uit een peiling van ouderenorganisatie ANBO-PCOB blijkt dat bijna 9 van de 10 ouderen zich zorgen maakt over de bereikbaarheid van het openbaar vervoer. Kaartjes worden alsmaar duurder en daarnaast rijden bussen en treinen steeds minder vaak. "We moeten hier wat aan doen en het is aan Den Haag om die prijzen lager te krijgen", zegt Freek Bos, directeur van de reizigersvereniging Rover, bij Spraakmakers.

Dat de prijzen voor het OV zo hoog zijn, heeft er al toe geleid dat de reizigersorganisatie vorig jaar een actie met 21 duizend handtekeningen indiende bij het kabinet. "Het is een politieke keuze, het is niet het bedrijf. De politiek bepaalt de prijs van het OV", vertelt Bos. Zo betaalt de reiziger jaarlijks 3 miljard aan ticketkosten, waar er 13 miljoen euro aan subsidie richting het OV gaat.

Scheve verhouding

Volgens Bos is dat een "scheve verhouding" en kunnen de prijzen "prima naar beneden" als de politiek ingrijpt. Bovendien zouden de kosten voor het OV vanaf 1 januari volgend jaar met 9 procent omhooggaan en er ook bezuinigd wordt vanuit Den Haag. "Het is niet te doen dat mensen niet naar werk, zorg of onderwijs kunnen omdat het niet meer te betalen is", zegt Bos.

Verkiezingsprogramma's

Het is niet alleen voor ouderen niet meer bij te houden, maar voor alle reizigers, aldus Bos. "Stem op partijen die daadwerkelijk in hun verkiezingsprogramma zeggen dit op te lossen." Margot van der Bijl is vrijwilliger bij de Buurtbus en stelt dat dat "hartstikke gezellig" is. Maar als Connexxion ervoor kiest om ermee te stoppen, kunnen ze niet meer rijden.

Naar vermogen betalen?

Beller Fred van de Laar vindt dat de kosten "betaalbaar naar vermogen" gemaakt moeten worden, maar stelt ook voor dat automobilisten reizigers vanaf de bushalte mee zouden kunnen nemen. "Het is heel beperkend voor heel veel mensen", zegt luisteraar Ria van Snippenburg, die 53 euro moest betalen om met het OV naar een braderie te kunnen.

Japan

Voor beller Thomas Verbunt was het een eye-opener om te reizen in Japan. De 81-jarige stelt dat de NS-top daar eens zou moeten kijken hoe het ook kan. "Er is totaal geen visie." Luisteraar Menno Smit is geen oudere, maar merkt ook dat het "steeds moeilijker" en duurder wordt om te reizen met het OV. "Het is tijd om met z'n allen een vuist te maken." Beller Franz Verbunt merkt vooral dat het met een grotere groep goedkoper is om met de auto te gaan. "De kosten voor het OV zijn echt absurd."

Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers

Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!

Meld je hier aan.

Ster advertentie
Ster advertentie