Komt er een kernreactor op de maan?
- Nieuws
- Komt er een kernreactor op de maan?
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wil zo snel mogelijk een kernreactor op de maan bouwen. Al over vijf jaar moet de reactor klaar zijn. Ook Rusland en China hebben dit soort plannen, en daarmee lijkt er een 'tweede ruimtewedloop' te zijn ontstaan. Sterrenkundige van de Radboud Universiteit Marc Klein Wolt vertelt meer in NOS Met het Oog op Morgen.
Video niet beschikbaar
Een kernreactor bouwen op de maan is geen gemakkelijke opgave, vertelt Klein Wolt. Een grote raket en een lander moeten samen de spullen naar de maan brengen. Daarnaast zal er infrastructuur nodig zijn om de stroom die wordt opgewekt op te slaan. Ook daarvoor zal er moeten worden gebouwd.
Stroom op de maan
Voor wetenschappelijk onderzoek is er stroom nodig op de maan, daar zou de kernreactor bij kunnen helpen. Ook zou een reactor van pas komen als je mensen op de maan zou willen laten verblijven. Op de maan is het twee weken licht en twee weken donker. In de weken dat het licht is, zou zonne-energie ook een uitkomst kunnen zijn.
De stroom zou ook gebruikt kunnen worden voor mijnbouw op de maan. Er zijn schaarse elementen te vinden. Klein Wolt: "Maar het bouwen van een kernreactor kan nooit het einddoel zijn, het is een onderdeel van een groter plan."
China en de VS
China en de VS willen allebei als eerste een kernreactor op de maan bouwen. "Als de Chinezen zeggen dat ze iets gaan doen, dan gaan ze het ook echt doen", zegt Klein Wolt. "Zij kunnen geen gezichtsverlies lijden." Het Chinese plan is een onderdeel van hun grotere maanprogramma.
Tegelijkertijd rijst de vraag wat de plannen van de Amerikanen precies zijn en wat NASA’s bredere visie behelst. NASA heeft bezuinigd op het wetenschapsbudget, en volgens Klein Wolt rijmt dat niet met de ambitieuze plannen die worden gepresenteerd. De plannen lijken voor de Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy een manier te zijn om zichzelf op de kaart te zetten.
Maanambassade
Klein Wolt pleit voor het zorgvuldig omgaan met de maan. De maan is namelijk van iedereen. Samen met Marjolein van Heemstra richtte hij de ambassade voor de maan op om de maan te beschermen tegen menselijke activiteiten. Het doel is dat de ambassade wordt gezien als diplomatiek orgaan. "In actie komen zou mooi zijn als we de macht en het gezag hebben om dat te kunnen doen", zegt Klein Wolt.
In het begin zou hij met zijn ambassadewerk vooral mensen willen informeren: "Dat we mensen laten weten dat als je zoiets gaat doen op de maan, dat de maan zou kunnen veranderen. Dat hoe we de maan ervaren, anders wordt."