Seksetesten voor tennissters op het hoogste niveau: 'Dat is toch te gek voor woorden?'
- Nieuws
- Seksetesten voor tennissters op het hoogste niveau: 'Dat is toch te gek voor woorden?'
De internationale tennisbond Women's Tennis Association stelt sinds kort seksetesten verplicht voor speelsters op het hoogste niveau. Ze gaan testen op het SRY-gen, wat alleen voorkomt op het Y-chromosoom. Alle vrouwen die positief testen op het SRY-gen, of zich niet laten testen, worden uitgesloten van vrouwentoernooien van de bond. Sportfilosoof Sandra Meeuwsen en perscoördinator bij Transgender Netwerk Mare de Vries geven hun mening in De Rode Draad.
"Het is ontzettend frustrerend om dit de hele tijd te zien, maar het is een duidelijke trend die zich voort blijft zetten", vertelt Mare de Vries. Haar frustratie zit hem vooral in de onzinnigheid van het testen, want in de meer dan vijftig jaar dat deze tennisbond bestaat, heeft er nog nooit een transpersoon meegedaan aan de toernooien. "Dus waarom moeten alle vrouwen ineens deze seksetest ondergaan. Dat is toch te gek voor woorden?", voegt ze toe.
Volgens de Vries is er al jaren een soort strijd vanuit anti-rechtenbewegingen gaande om transmensen als zondebok neer te zetten. Met name in de sportwereld lijkt het heel effectief om een voet tussen de deur te krijgen in het debat over transmensen. Deze anti-transcampagne heeft inmiddels ook het IOC (Internationaal Olympisch Comité) bereikt, waar transvrouwen nu zijn uitgesloten.
Gelijke kansen en eerlijke competitie
De tennisbond voert deze test in, omdat ze gelijke kansen willen en eerlijke competitie. Volgens sportfilosoof Sandra Meeuwsen is dit vanuit het olympische gedachtegoed van 'fairplay'. Maar Meeuwsen vindt dat deze argumentatie nu alleen gebruikt wordt wanneer het hen uitkomt: "Want op het moment dat dit (red. gelijke kansen voor iedereen) voorop wordt gesteld, zou je ook moeten overwegen om lange mensen uit het basketbal te weren. Zij hebben toch met hun lichaam ook een voordeel ten opzichte van kleinere mensen?", stelt ze.
Risico op publieke speculatie
Wie zich tóch aanmeldt voor toernooien van de Women's Tennis Association ondanks een positieve uitslag van de SRY-test, moet volgens de tennisbond rekening houden met het risico dat de reden voor die uitsluiting 'onderwerp kan worden van publieke speculatie'. Meeuwsen vindt dat de macht van dit soort internationale federaties hiermee ongekend is: "Het is nogal wat om van alle vrouwen te verwachten dat ze een stukje DNA afstaan, want dan is alles inzichtelijk. En dat is in geen enkel ander domein toegestaan. Maar uiteindelijk voegt iedereen zich, want je bent al vijftien jaar aan het toewerken naar de fase waarin je medailles kan gaan oogsten. En dan is het voor topsporters echt een te groot offer om te stoppen vanwege deze privacyschending."
Invloed op amateursport
Mare de Vries stelt dat jongeren zich steeds vaker onveilig voelen tijdens het sporten: "Ze durven niet meer op teamsport of worden daar gediscrimineerd of zelfs weggepest. Transmensen worden langzamerhand uitgesloten van een fundamenteel onderdeel van onze maatschappij", namelijk sporten. Ze sluit af: "Een groep conservatieve 'gekkies' probeert gewoon een hele bevolkingsgroep uit de maatschappij weg te pesten."
Gerelateerd




