Is de 'uitgestoken hand' van D66 en CDA in het tussenakkoord vooral naar de VVD of naar GroenLinks-PvdA?
- Nieuws
- Is de 'uitgestoken hand' van D66 en CDA in het tussenakkoord vooral naar de VVD of naar GroenLinks-PvdA?
Na een paar weken onderhandelen presenteerden D66 en CDA gisteravond een eerste aanzet tot de formatie. De twee partijen hebben maar 44 zetels in de Tweede Kamer, dus er zullen nog partijen bij moeten als ze aan een meerderheid willen komen. In Dit is de Dag werd de vraag gesteld: neigt dit akkoord meer naar rechts of naar links?
Video niet beschikbaar
Politiek journalisten Gerard Beverdam (Nederlands Dagblad) en Victor Pak (EW Magazine) vinden dat het akkoord vooral een uitnodiging is naar de VVD. "Het neigt echt meer naar de VVD dan naar GroenLinks-PvdA", vindt Beverdam. "En dat is toch ook omdat de VVD van nature iets meer aansluiting heeft met waar CDA en D66 op uitkomen als ze compromissen gaan sluiten. Voor de VVD is het makkelijker te dragen", vindt hij.
Inhoudelijk zie je dat bijvoorbeeld op het gebied van migratie: "Als je kijkt naar het migratiebeleid, dan zie je best wel strenge maatregelen. Heel veel punten uit de asielnoodmaatregelenwet zie je weer terug”, vertelt hij. “Marjolein Faber leeft bijna voort in sommige voorstellen", voegt Pak toe.
'Weinig voor GroenLinks-PvdA'
Voor GroenLinks-PvdA zit er 'echt heel weinig in', vindt Pak. "Je moet het echt met een lampje zoeken. Het zit verstopt." Voor de partij zal de zorg een pijnpunt zijn, denkt Beverdam. "D66 en CDA willen echt ingrepen in het basispakket als zorg niet effectief is. En ook qua ouderenzorg zeggen ze dat de maatschappij veel meer zelf moet gaan doen."
Voormalig VVD-leider Ed Nijpels is het totaal niet eens met Pak en Beverdam. De VVD zou juist heel veel moeten slikken, vindt hij: "Kijk naar de hypotheekrenteaftrek, rekeningrijden, de spreidingswet en het klimaatbeleid." Zelf is hij niet zo negatief: "Ik vind het een redelijk evenwichtig stuk en een verademing ten opzichte van de regeringsnota van het kabinet-Schoof. Ik denk dat zowel de VVD of GroenLinks-PvdA hier best mee uit de voeten zou kunnen."
Ook Frans Leijnse, voormalig informateur namens de PvdA, vindt dat GroenLinks-PvdA best zou kunnen aansluiten. "Het gaat niet om links of rechts, het gaat erom of hoe je het land vooruithelpt. Daarvoor staan genoeg aanknopingspunten, ook voor GroenLinks-PvdA", vindt hij.
Minderheidskabinet
Na het tussenakkoord zal er doorgepraat worden. Als D66 en CDA een meerderheidskabinet willen vormen, zullen ze VVD én JA21 erbij moeten halen, of VVD én GroenLinks-PvdA. Gerard Beverdam denkt dat dat beiden niet gaan lukken: hij verwacht een minderheidskabinet van D66, CDA en VVD.
Leijnse vindt dat dat voorlopig nog niet aan de orde is: "Als er genoeg partijen buiten de coalitie zijn die in de gedoogrol willen stappen en het kabinet niet naar huis zullen sturen, kan het, maar het is veel te vroeg om het hier nu al over te hebben." Nijpels sluit zich hierbij aan: "Het zou echt de allerlaatste optie moeten zijn. Het is in principe een noodoplossing."
Gerelateerd




