Economie
EO

In Afrika bekijken mensen gruwelijke beelden om voor ons AI te trainen

foto: Shutterstock
  1. Nieuwschevron right
  2. In Afrika bekijken mensen gruwelijke beelden om voor ons AI te trainen

Er wordt over AI gezegd dat het zelflerend is, maar dat klopt niet helemaal. Techbedrijven huren namelijk duizenden goedkope arbeidskrachten uit Afrika in om de modellen te trainen. "Sommigen moeten het verschil aanwijzen tussen een verkrachting en porno", vertelt journalist Jos Hummelen, die zich verdiepte in het onderwerp, in Geld of je Leven.

Video niet beschikbaar

et name in Kenia en Oeganda worden veel mensen ingehuurd om AI te trainen, vertelt Hummelen, presentator van de Africast, een podcast over Afrika. "Ze werken met heel slechte contracten waar ze targets moeten halen. Als ze die niet halen, krijgen ze niks betaald. Ze moeten vaak hun eigen computer fiksen en hun eigen internet." Als je AI gebruikt, worden dus mensen namens jou uitgebuit, vindt Hummelen: "Dat moeten mensen wel weten."

Hummelen kent veel verhalen over uitbuiting: als werknemers in opstand kwamen tegen slechte werkomstandigheden, werden ze ontslagen. Een deel van het werk is ‘dom’, vergelijkbaar met het aanklikken van verkeerslichten wat je op internet moet doen om aan te tonen dat je geen robot bent, maar er wordt ook werk gedaan dat psychisch schadelijk kan zijn, vertelt Hummelen.

Techbedrijven proberen tools te maken die kunnen beoordelen of content geschikt is voor bijvoorbeeld YouTube of Facebook. Om het verschil te leren tussen geschikt of ongeschikt, moet iemand die video’s bekijken. Zo is er een geval bekend van iemand die filmpjes moest bekijken van mensen die levend gevild werden, of zelfs gebakken, voor een account over kannibalisme. "Deze mensen doen dit zonder enige vorm van hulp, zonder psycholoog waar ze mee kunnen praten."

'Kies ervoor om geen AI te gebruiken'

Lysanne van de Kamp, verbonden aan de organisatie Micha Nederland, kiest er bewust voor om zo min mogelijk AI te gebruiken. "Ik heb daar een boel redenen voor, maar sociaal onrecht is daar een grote factor in", zegt ze. Ook het milieu is voor haar een argument, vertelt ze: AI gebruikt veel stroom en water.

Het feit dat dit werk niet in het Westen, maar in Afrika wordt gedaan, ziet ze als een nieuw soort kolonialisme: "Wij plukken de vruchten van de arbeid en grondstoffen en we hoeven de ellende niet te zien." Van de kledingindustrie is dit bekend, maar daar kun je op zoek naar alternatieven.

Voor AI is dat lastig, zegt ook Hummelen. Hij hoopt dat er in Europa nieuwe AI-systemen worden gemaakt, die wel ethisch zijn. "Ik hoop dat mensen bewuste keuzes maken en kritisch zijn, en regulering eisen, en misschien wel overstappen op een AI-tool die mensvriendelijker is. De consument bepaalt", zegt hij.

Ster advertentie
Ster advertentie