NS-personeel uitrusten met wapenstokken? 'Een conducteur met camera is een beter hulpmiddel'
- Nieuws
- NS-personeel uitrusten met wapenstokken? 'Een conducteur met camera is een beter hulpmiddel'
De NS wil een proef uitvoeren waarbij een deel van hun beveiligers uitgerust wordt met een wapenstok. Medewerkers zouden namelijk steeds vaker te maken krijgen met fysiek geweld en zich beter willen kunnen verdedigen. Maar is een wapenstok wel het antwoord? "Een camera voor een conducteur is denk ik een beter hulpmiddel", zegt Rudolf van der Haar, oud-BOA en -conducteur, bij Spraakmakers.
BOA's vroegen om dezelfde soort uitrusting, maar Den Haag heeft onlangs besloten die niet toe te staan voor deze beroepsgroep. Het zou namelijk juist het omgekeerde effect hebben en méér agressie opwekken. Nu wil de NS juist 75 beveiligers uitrusten met een wapenstok, aangezien er jaarlijks meer dan duizend meldingen van agressie zijn. "Het grootste probleem is dat de spoorwegpolitie er niet meer is", vindt Van der Haar.
'Geen respect'
"Er is geen respect meer tegenwoordig. Kijk maar hoe de politie benaderd wordt door bepaalde groepen, een conducteur is dan een lachertje. Er wordt toch niet opgetreden", gaat Van der Haar verder. Conducteurs die camera's dragen zouden volgens de oud-BOA dan ook een betere aanpak zijn.
Beelden
Wapenstokken zouden ervoor kunnen zorgen dat er "groepsverband" ontstaat onder conducteurs, waardoor ze samen tegen passagiers werken, aldus Van der Haar. "Ik zie de beelden al voor me dat zo'n wapenstok gebruikt wordt. Dat komt dan in het nieuws. Hoever ga je met de agressie met die wapenstok?"
Training en toetsing
"Als er gefilmd wordt, zijn mensen terughoudender dan wanneer je met een wapenstok gaat zwaaien", concludeert Van der Haar. Patrick Fluuyd van de vakbond ACP denkt daar anders over. "Je wordt erin getraind en afgetoetst. Het is een geweldsmiddel dat je kunt gebruiken wanneer je iets anders niet kunt gebruiken."
Idyllisch
"Ik heb liever een wapenstok dan dat ze een potje gaan judoën in de trein", zegt Fluyd. Beller Nick van Tussen heeft weleens zo'n geweldsincident meegemaakt en stond als enige op om de conducteur te hulp te schieten. "We kunnen wel het idyllische Nederland willen zijn zonder wapens, maar misschien is het iets groters dat speelt en kan je de trein daarin niet achterlaten."
Uniformen
Luisteraar Bert van der Linden vindt dat men de proef een "kans" moet geven. "Ik kan me voorstellen dat het voor de beveiligers heel prettig is om de training te volgen." Beller Jan Bakker stelt voor dat NS-personeel, BOA's en politieagenten hetzelfde uniform moeten gaan dragen, zodat ze allemaal dezelfde autoriteit uitstralen.
Mis niets met de nieuwsbrief van Spraakmakers
Spraakmakers maken we mét jou als luisteraar. En om jou zoveel mogelijk bij ons programma te betrekken, versturen we een dagelijkse nieuwsbrief. Hierin vind je de stelling van de dag, de onderwerpen in de uitzending en een interessant artikel dat zeker het lezen waard is. Zo kun je gemakkelijk meepraten en mis je nooit meer iets!