Kunnen we anti-azc-demonstraties ook 'intimidatieprotesten' noemen?
- Nieuws
- Kunnen we anti-azc-demonstraties ook 'intimidatieprotesten' noemen?
We hebben ze de afgelopen maanden vaak voorbij zien komen: demonstraties die uit de hand lopen vanwege de komst van een azc of van opvangplekken voor een aantal asielzoekers. De afgelopen weken gebeurde het nog in Loosdrecht, waar gister zelfs brand werd gesticht. Zou je deze protesten ook wel 'intimidatieprotesten' kunnen noemen? "Het is een volstrekt nieuw woord, terwijl het veel voorkomt", vertelt Ton den Boon, hoofdredacteur van de Dikke Van Dale bij De Taalstaat.
Den Boon kwam het woord afgelopen maandag tegen in de Volkskrant. "Het woord 'intimidatieprotest' werd gebruikt in verband met de rellen in in IJsselstein tegen de opvang van 150 asielzoekers in tijdelijke woonunits."
Nieuw woord
Den Boon vond het een "interessant" woord. "Je ziet dat veel van die protesten tegenwoordig gepaard gaan met intimidatie. Maar toen ik het woord opzocht, bleek het volstrekt nieuw te zijn. Het is een woord dat echt een lacune in onze taal vult."
Den Boon ziet dat het de "tijdsgeest weerspiegelt". "Het is kennelijk heel gebruikelijk geworden, dit soort protesten. En ja, dan moeten er een woord voor komen."
Maar of het woord ook een blijvertje is? "Dat moeten we natuurlijk afwachten, want zo'n woord moet natuurlijk wel zichzelf bewijzen, maar het zou kunnen. Het lijkt natuurlijk wel het nieuwe normaal dat protesten met geweld en intimidatie gepaard gaan, hoewel je dat eigenlijk ook in de jaren zestig en zeventig soms zag."
De Taalstaat (KRO-NCRV)
Ronald Giphart presenteert iedere zaterdag tussen 11:00 en 13:00 uur De Taalstaat op NPO Radio 1. Een vrolijk en informatief programma over, je verwacht het niet, de Nederlandse taal. Ronald Giphart interviewt bekende schrijvers, dichters en muzikanten, ingewikkelde taalkwesties worden beantwoord en 'vergeten' woorden worden verzameld. Volg De Taalstaat op Facebook en Bluesky.
Gerelateerd




