Gezondheid
MAX

‘Alcohol is veel te normaal geworden, vooral onder gepensioneerden’

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. ‘Alcohol is veel te normaal geworden, vooral onder gepensioneerden’

Alcohol zou net als roken veel sterker ontmoedigd moeten worden. Dat stelde de Gezondheidsraad vorige week in een advies aan het kabinet. Volgens de raad is alcoholgebruik in Nederland te normaal geworden, terwijl ieder glas schadelijk is voor de gezondheid. Een groep die daarbij opvalt, zijn gepensioneerden. "Ze hebben vaak meer tijd, meer geld en soms minder doel in het leven", zegt verslavingsarts Sigrid Sijthoff VillaVdB.

Uit cijfers blijkt dat ongeveer 80 procent van de ouderen alcohol drinkt. Een derde van hen doet dat dagelijks. Daarnaast drinkt zo’n 12 procent zwaar. Meer dan 14 glazen per week voor vrouwen en meer dan 21 voor mannen.

Volgens Sijthoff zit het probleem niet alleen bij mensen die veel drinken, maar juist ook bij de grote groep die regelmatig alcohol nuttigt. "Daar moeten we het in Nederland veel vaker over hebben."

Gewoonte en eenzaamheid

Dat juist gepensioneerden relatief veel drinken, heeft volgens Sijthoff meerdere oorzaken. "Ze hebben vaak meer tijd, meer financiële ruimte en soms minder invulling van hun dagen." Tegelijkertijd spelen ook gewoonte en sociale omstandigheden een grote rol.

"Veel activiteiten vinden plaats in clubjes of verenigingen, en daar hoort een drankje vaak vanzelfsprekend bij. "Daarnaast krijgen veel ouderen te maken met eenzaamheid, het verlies van een partner of slaapproblemen. "Alcohol wordt dan een soort maatje of een slaapmutsje. Dat zijn patronen die steeds dieper inslijten."

‘We hebben de drank nog’

In haar praktijk ziet Sijthoff regelmatig hoe alcohol langzaam een vaste plek krijgt in het dagelijks leven. Ze noemt het voorbeeld van een pas gepensioneerde vrouw die na haar werk gewend was een glas wijn te drinken en dat ritueel na haar pensioen uitbreidde.

Ook binnen haar vriendinnengroep werd het drinken genormaliseerd. "Ze zeiden gekscherend tegen elkaar: ‘We hebben de drank nog.’ Dat klinkt onschuldig, maar laat wel zien hoe vanzelfspreken alcohol kan worden."

Daar komt volgens Sijthoff nog bij dat veel mensen onderschatten hoeveel ze daadwerkelijk drinken. Een standaardfles wijn bevat officieel ongeveer 7,5 glazen, terwijl mensen vaak denken dat het er vier of vijf zijn. "Als mensen hun eigen wijnglas meenemen en we meten hoeveel erin gaat, schrikken ze vaak."

Gezondheidswinst

Volgens de Gezondheidsraad bestaat er geen veilige ondergrens voor alcoholgebruik. Sijthoff onderschrijft dat volledig. "Alcohol is gewoon gif." Dat betekent volgens haar niet dat iedereen nooit meer een glas mag drinken, maar wel dat de voordelen van minderen vaak worden onderschat. "Mensen slapen beter, worden fitter, worden fitter wakker, vallen af en hebben soms minder medicatie tegen een hoge bloeddruk nodig."

Ook merkt ze dat relaties kunnen verbeteren. "Sommige mensen vertellen dat ze hun ouders na negen uur ’s avonds liever niet meer bellen, omdat ze aan hun stem al horen hoeveel er gedronken is."

Rol voor de overheid

Sijthoff vindt dat de overheid, net als destijds bij roken, meer moet doen om alcoholgebruik terug te dringen. Ze pleit voor minder aandacht besteden op sociale media en wijst erop dat prijsmaatregelen bewezen effectief zijn. "Alcohol heeft niet alleen gevolgen voor je eigen gezondheid, maar ook op de samenleving. Denk aan verkeersongelukken en huiselijk geweld. Daarom is het belangrijk dat we anders naar alcohol gaan kijken."

Villa VdB

Villa VdB (Omroep MAX) hoor je van maandag t/m donderdag van 14.00 tot 16:00 uur op NPO Radio 1. Gepresenteerd door Jurgen van den Berg.

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl