Geschiedenis
BNNVARA

De Europese mensapen miljoenen jaren geleden in Zo klonk Nederland

foto: Vroege Vogelsfoto: Vroege Vogels
  1. Nieuwschevron right
  2. De Europese mensapen miljoenen jaren geleden in Zo klonk Nederland

Bij mensapen denkt men al snel aan de tropische gebieden van Afrika en Zuidoost-Azië, maar in het verre verleden leefden er ook soorten in Europa. Mogelijk zijn onze directe voorouders zelfs op ons continent ontstaan. In de podcast ‘Zo klonk Nederland’ is aandacht voor de Europese mensapen van miljoenen jaren geleden.

Video niet beschikbaar

"Zo’n 14 miljoen jaar geleden vinden we de eerste mensapen in Europa", vertelt paleontoloog Yanell Braumuller van Naturalis. "Daarvoor botste het Afro-Arabische continent tegen Europa, waardoor ze vanuit Afrika hierheen konden komen." Eén van die eerste mensapen is Kenyapithecus, een echte bosbewoner die meer aap- dan mensachtig aandoet.

In de miljoenen jaren daarna wordt het koeler en droger, waardoor de weelderige bossen steeds meer plaats maken voor graslanden. Er ontstaan nieuwe mensaapsoorten. "Mogelijk was Europa een ‘evolutionaire snelkookpan’ voor mensapen, omdat ze zich moesten aanpassen aan de snelle veranderingen in hun leefomgeving."

#6 - Ontmoeting met een mensaap (S03) - Zo Klonk Nederland: Van Dino tot Mensaap

Video niet beschikbaar

Voorouders van mens?

Het zou kunnen dat deze mensapen de directe voorouders van mensen en chimpansees zijn. "Maar hier is nog veel discussie over", aldus Yanell. "Er zijn weinig fossielen van mensapen in Afrika rond diezelfde tijd. De mensapen die wél in Afrika zijn gevonden, lijken minder op de voorouders van de mens dan de Europese mensapen. Dat heeft geleid tot het vermoeden dat de Europese mensapen mogelijk onze voorouders zijn."

Yanell benadrukt dat we voorzichtig moeten zijn met conclusies: "Tot we meer weten over het lot van de Europese mensapen en meer mensapen vinden in Afrika, blijft het speculeren."

In de podcast 'Zo klonk Nederland' worden de werelden van lang geleden gereconstrueerd. Samen met deskundigen en verslaggevers loop je rond in de prehistorie en hoor je welke dieren hier vroeger leefden. Beluister de podcastserie 'Zo klonk Nederland' via NPO Radio 1 of via je favoriete podcast app. Via de NPO Luister App zijn alle afleveringen in een keer te beluisteren.

foto: Gert Elbertsen

Vroege Vogels: iedere zondagochtend van 07.00 tot 10.00 uur.

Vroege Vogels is hét programma over natuur en milieu. Op zondagochtend te beluisteren op NPO Radio 1 en vrijdagavond te zien op NPO 2. Like Vroege Vogels op Facebook of volg het programma op Twitter of Instagram.

Ster advertentie
Ster advertentie