Buitenland
BNNVARA

Hoe verhoudt de Europese Unie zich tot Donald Trump?

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Hoe verhoudt de Europese Unie zich tot Donald Trump?

De Amerikaanse president Donald Trump lijkt volledig het recht van de sterksten te omarmen. Vorige week nog viel Amerika Venezuela binnen en werd de president van het land, Nicolás Maduro, ontvoerd. Nu dreigt Trump met een invasie in Groenland. Maar hoe verhoudt Europa zich eigenlijk tegenover deze nieuwe kant van de Amerikaanse president? "Trump werd te lang niet serieus genomen", zegt Eerste Kamerlid buitenlandse zaken, ontwikkelingssamenwerking en Europese zaken Farah Karimi in Vroeg!

Video niet beschikbaar

De Amerikaanse president Donald Trump is zijn macht aan het uitbreiden. "Sinds vorig jaar, toen hij begon aan zijn tweede termijn, doet hij gewoon wat hij zegt", vertelt Eerste Kamerlid buitenlandse zaken, ontwikkelingssamenwerking en Europese zaken Farah Karimi. En tot nu toe reageert Europa daar opvallend mild op. Volgens Karimi gaan landen de confrontatie uit de weg en willen ze Amerika als bondgenoot houden. "Dat is geen goede strategie gebleken", vindt Karimi. 

Niet alleen werkt deze houding van Europa niet, het doet ook af aan de geloofwaardigheid - specifiek die van de Europese Unie. "De Europese Unie is een samenwerkingsverband dat op regels gebaseerd is", legt Karimi uit. Het is dus belangrijk dat deze afspraken en regels worden nageleefd. Dat is volgens Karimi zelfs het belangrijkste principe van de Europese Unie. Donald Trump trekt daarentegen helemaal zijn eigen plan. "Dat zal de Europese Unie ondermijnen", stelt de politica. 

Sterk Europa

Dat is overigens precies wat de Amerikaanse president wil. "De EU wordt zelfs in nationale strategieën door Trump als vijand bestempeld. Hij wil het kapot maken", stelt Karimi. Daarom moet er gestreden voor een sterkere Europese Unie. Zo wordt de rechtsorde hersteld en wordt de moraal hooggehouden. "De Europese Unie moet echt sterker. We moeten veel nauwer samenwerken", vindt Karimi. 

Ze vindt dat de landen nu te weinig verenigd zijn en daardoor hun macht onderschatten. Wanneer er beter wordt samengewerkt, wordt in rap tempo duidelijk hoe sterk Europa daadwerkelijk kan staan. Economisch en diplomatiek heeft de EU een flinke vinger in de pap. "We hebben echt macht. We moeten ons niet gedragen als een kolonie van de VS", vindt Karimi.

Vroeg!

Elke werkdag tussen 05.00 en 06.00 uur start BNNVARA de dag met de ochtendshow Vroeg!. Merel Wielaert en Jan van Poppel nodigen elke dag een gast uit die met de luisteraars vooruitblikt op een actueel onderwerp.

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl