Binnenland
MAX

Gerard Ekdom over pestverleden: 'Heeft me gek genoeg misschien wel geholpen'

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Gerard Ekdom over pestverleden: 'Heeft me gek genoeg misschien wel geholpen'

Radio-DJ Gerard Ekdom (51) heeft met zijn boek Platenbaas een reis door zijn platenkast gepubliceerd. Maar in De Perstribune vertelt hij over meer dan alleen muziek. Hij vertelt hoe hij als tiener werd gevormd door zijn radiohelden én de harde lessen van pesterijen op school vroeger. 

Video niet beschikbaar

Jeroen van Inkel

Ekdoms liefde voor radio begon met een obsessie voor Jeroen van Inkel. "Elke vrijdag was dat, de volle vrijdag van Veronica. Ik vond het de meest interessante radiodag die er was, dus ik zette de wekker en dan ging ik luisteren wat hij deed en hoe hij het deed", vertelt Ekdom. Wat hij leerde? "De snelheid, denk ik, maar met name de sfeer. Hij maakt sfeer. En dat wilde ik ook gewoon."

Schilderen

Ekdom maakt de vergelijking met schilderen. "Je maakt een soort palet van allerlei verschillende elementen. En Van Inkel maakte daar een prachtig plaatje van. Daar heb ik goed naar geluisterd." Zeker in de ochtenduren, wanneer het koud en donker is, heeft hij een duidelijke missie. "Je zit in de auto in de file en het gaat keihard regenen. Je moet op weg naar je werk en op de radio hoor je iemand die chagrijnig is. Dat wil je niet."

Daarom probeert hij met zijn show te zorgen dat er in ieder geval één mondhoek omhoog gaat. "Dan heb ik mijn werk al gedaan en dat kan 'm in hele kleine dingen zitten. De juiste plaat, op het juiste moment of een stukje energie."

Eerste keer radio maken

Vanaf zijn veertiende mocht hij zelf de microfoon vastpakken bij de lokale omroep in Bilthoven. Hij weet de exacte datum nog: 28 november 1992. "Ik was zo ontzettend zenuwachtig hiervoor. Dat was echt bijzonder. Ik kwam ook naar buiten. Ik had het gevoel van 'yes, I did it! En nu weet iedereen wie ik ben!' Dus ik liep naar de snackbar. Ik zeg: 'doe mij een patatje met'. Ik dacht: nou, die hebben me vast gehoord. Maar natuurlijk niet."

Pesten

Ekdom's vlotte presentatie en taalvaardigheid zijn onbedoeld te danken aan een vervelende periode uit zijn jeugd. Op zijn middelbare school Het Nieuwe Lyceum werd hij gepest, wat hem onzeker maakte. "Elk woord dat ik zei, zat er iemand naast me keihard te zuchten. Dus ik voelde mij heel erg onzeker, omdat ik dacht: alles wat ik zeg, wordt nu gewogen."

Dit leidde tot een constante drang naar perfectie: "Ik probeerde een betere versie van mezelf te worden. Want ik dacht: als ik maar niet elke keer die zucht hoor." Hij denkt dan ook dat de harde lessen van toen hem uiteindelijk hebben geholpen. "Ik denk dat ik extra ben gaan letten op hoe ik klonk en ik denk dat dat misschien wel geholpen heeft, gek genoeg."

Ekdom kwam de dame die hem pestte later in de mediawereld weer tegen, maar heeft de confrontatie nooit gezocht. "Ik laat het zo, het is prima zo."

De Perstribune

In De Perstribune ontvangt Margreet Reijntjes elke week prominente gasten uit de wereld van de media en sport. Zij bespreken actuele én persoonlijke zaken. Verder duidt Ron Vergouwen wekelijks opvallende mediazaken uit het heden en verleden.

Iedere zondag tussen 12:00 en 14:00 op NPO Radio 1: De Perstribune - en daarna in je favoriete podcast-app!

Ster advertentie
Ster advertentie