TUI-baas Arjan Kers fel over plan GL-PvdA: 'Verwacht dat Timmermans zich in materie zou verdiepen'
- Nieuws
- TUI-baas Arjan Kers fel over plan GL-PvdA: 'Verwacht dat Timmermans zich in materie zou verdiepen'
Baas van TUI Nederland Arjan Kers is zeer kritisch op het plan van GroenLinks-Partij van de Arbeid om meerdere vliegvelden om te vormen tot nieuwbouwwijken. "Voordat iemand zo'n uitspraak doet, zou die toch wel even moeten nadenken", zegt Kers in Sven op 1 Zomereditie.
Video niet beschikbaar
Niet alleen wil GL-PvdA vliegvelden omvormen tot nieuwbouwwijken, ook pleit de partij voor meer bouw rond Schiphol, zo staat in het verkiezingsprogramma. Volgens GL-PvdA ligt bij luchthavens al een groot deel van de infrastructuur klaar, die vaak een struikelblok vormt bij het bouwen van nieuwe wijken.
"Ik was verrast door deze uitspraak", begint Kers. "Ik denk dat het een beetje in de context wordt gezegd dat vliegvelden worden gebruikt voor vakantieverkeer. Maar als je wat dieper in de materie duikt – dat had ik wel verwacht van de heer Timmermans – dan zal je zien dat luchthavens ook voor andere doeleinden worden gebruikt."
"Ik denk dat heel veel verkeer bestaat uit vrachtverkeer uit het buitenland richting Nederland", vervolgt de TUI-topman. "Als ik dagelijks zie dat wij graag avocado's eten; die komen van ver. Als we die laten landen in Brussel of Duitsland, denk ik niet dat dat een goede optie is. Nederland moet verbonden blijven, dat is heel belangrijk."
Arjan Kers (TUI-topman): 'Vakantie moet naar van de elite zijn' (15 augustus 2025) - Sven op 1
Kers pleit voor een integrale aanpak van de Nederlandse vliegvelden, bijvoorbeeld om overlast tegen te gaan. "We hebben verschillende luchthavens die zichzelf proberen te profileren en het businessmodel overeind te houden. Het is belangrijk dat we een overzicht hebben: wat kan elke luchthaven betekenen voor Nederland? Zowel voor vakantieverkeer, zakenverkeer als vrachtverkeer. Dan kan je pas echt beleid maken."
"Maar een uitspraak doen over het feit dat we luchthavens moeten sluiten om huizen te bouwen, lijkt mij toch wel heel bijzonder", zegt hij. "Ik hoop dat het een foute conclusie is geweest. Voordat iemand zo'n uitspraak doet, zou die toch wel even moeten nadenken."
Kers denkt dat het plan vooral bedoeld is om stemmers te winnen. "In aanloop naar de verkiezingen zie je dat politici uitspraken doen om stemmen te winnen, maar je moet heel voorzichtig zijn op welke manier je het naar buiten brengt. Het moet wel geloofwaardig blijven. Ik begrijp dat er een woningnood is en het is belangrijk om die op te lossen. Aan de andere kant: om zomaar dit soort uitspraken te doen, is wel heel kortzichtig."
'Ze eten wel avocado's of dragen kleding uit India'
De TUI-topman ergert zich niet alleen aan dit voorstel. Volgens hem is de luchtvaartsector vaker kop van jut, terwijl de sector hard werkt aan verduurzaming. "Wij staan zeker niet stil. Ik vind het ook heel normaal dat wij een verantwoordelijkheid moeten nemen. Dat doen we ook als sector; we hebben daarvoor plannen op tafel gelegd."
Video niet beschikbaar
"Alleen ja, er is een groep mensen die naar boven kijkt, een vliegtuig ziet en denkt: dat is vervuilend. Maar ze eten wel avocado's of dragen kleding uit India of China. En zelf hebben ze ook vroeger de hele wereld rondgereisd en nu met een vinger wijzen naar mensen die nog reizen. Het is vaak een beetje hypocriet hoe ze ermee omgaan. We moeten daarmee ophouden. Ik denk dat de druk op de sector heel duidelijk is om te zorgen dat we de komende jaren innoveren en verduurzamen."
'Geef ons de ruimte om te innoveren'
Kers benadrukt dat de luchtvaart schoner kan. "Ik vind dat we verantwoordelijk blijven voor wat we in Nederland kunnen bijdragen. Natuurlijk zijn er landen als India, waar elke dag een nieuwe luchthaven wordt geopend. Moeten we dat dan als maatstaf nemen? Zeker niet. Wij hebben een verantwoordelijkheid om de hinder rond luchthavens te verminderen."
"Maar je moet ons ook de ruimte geven om te innoveren", waarschuwt hij. "Als je een business-stop zet, kunnen we niks meer. Dan zet je Nederland schaakmat. Innoveren kost geld, daarom moet het bedrijf gezond blijven."
Hij is tegen het verbod op nachtvluchten op Schiphol. Nederland is door "taks op taks op taks" een duur vliegland geworden, zegt Kers, die waarschuwt dat vakanties niet iets van enkel "de elite" mogen worden. Nachtvluchten verbieden drijft de prijs verder op. Die rekening komt uiteindelijk bij de consument terecht. "Het is jammer dat Nederlanders uitwijken naar luchthavens als Düsseldorf en Brussel."
Luister Sven in je favoriete podcast-app
Wil je Sven op 1 iedere dag in je favoriete podcast-app luisteren?
Abonneer je dan hier op de Sven op 1 podcast.