Sport
NOS

NEC en Feyenoord delen de punten: "Iedereen had het idee dat NEC volledig over Feyenoord heen zou lopen"

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. NEC en Feyenoord delen de punten: "Iedereen had het idee dat NEC volledig over Feyenoord heen zou lopen"

Wat zeggen de cijfers? Data-analist Bart Frouws duikt in de studio van NOS Langs de Lijn wekelijks in de meest opvallende statistieken van de gespeelde eredivisiewedstrijden. Vandaag analyseert Frouws samen met analist Robert Maaskant en Bart Frouws de wedstrijden van Ajax, Feyenoord en FC Twente.

Video niet beschikbaar

De ‘wedstrijd van het weekend’ tussen nummer twee Feyenoord en nummer drie NEC eindigde in een gelijkspel. In het Goffertstadion werd het 1-1. Maaskant vond dat Feyenoord-trainer Robin van Persie gelijk had met het feit dat ze met een ‘goed gameplan’ speelde. “Iedereen had het idee dat NEC volledig over Feyenoord heen zou lopen en dat is niet gebeurd. Door deze tactiek had Feyenoord in het eerste half uur goed controle over de wedstrijd. Daar zou Dick Advocaat ongetwijfeld een rol in spelen.” 

Frouws zag ook dat Feyenoord ‘de beuk’ erin gooide. “Feyenoord maakte een stuk meer overtredingen dan normaal, veertien in totaal in deze wedstrijd. Dat is voor Feyenoord bijzonder veel. In jaren vochtten ze ook niet zoveel persoonlijke duels uit in een Eredivisie-wedstrijd als vandaag.” Maaskant vond dat deze data door Feyenoord werden gehaald doordat NEC met 'enthousiasme' speelde en Feyenoord op deze manier 'moest' spelen. Ook zag hij dat NEC in de eerste 30 minuten ‘karig’ speelde, maar dat het daarna beter werd. “In het laatste halfuur zag je vooral het surplus aan energie die zo’n ploeg kan brengen. Ze bleven maar aanvallen. Ik vind het mooi dat Schreuder dan aanvallend durft te wisselen en het uiteindelijk die goal van Danilo oplevert.”

Feyenoord-spits Ayase Ueda opende de score in Nijmegen met het hoofd en maakte hiermee zijn 23ste doelpunt dit seizoen. De goal was zijn negende kopgoal en volgens Frouws is dit een bijzonder aantal. “Er zijn weinig spelers die aan zo’n aantal komen. Het zijn niet veel spelers die dat lukte. In deze eeuw alleen Luuk de Jong, Graziano Pellè en Klaas-Jan Huntelaar. Nu komt Ueda ook in dat rijtje. Daarnaast zijn er genoeg clubs die geen clubtopscorer hebben met negen doelpunten en Ueda deed het alleen al met zijn het hoofd.” Maaskant beschouwde de 0-1 van Ueda als een ‘wereldgoal’. 

“Het is bijna twee jaar geleden dat Ajax met zo’n marge een uitduel won”

Video niet beschikbaar

Ajax wist na het verlies van vorige week tegen FC Twente weer te winnen. De Amsterdammers wonnen in Almelo van Heracles met 3-0. “Het was prima, het was wat Ajax moest doen tegen een Heracles dat gewoon niet beter kan”, oordeelt Maaskant. Hij was vooral blij dat aanvaller Steven Berghuis weer in de basis staat bij Ajax, want volgens hem geeft dat ‘een beetje schwung’ bij de club. “Hij zorgt voor meer creativiteit, je ziet weer wat mooie passes op het veld, je ziet mooie combinaties en dat maakt wel echt het verschil bij dit Ajax.”

Frouws ziet dat Berghuis ook een ‘mooie’ connectie heeft met middenvelder Oscar Gloukh. “De meeste passes van Berghuis kwamen bij Gloukh en andersom ook. Ik vond het mooi om die twee samen te zien spelen en te zien combineren. Er zat bij vlagen wat meer dynamiek in. Er zaten wat mooie combinaties in en dat was echt aan deze twee te danken.” 

Verder viel het Frouws op dat Ajax ‘niet zo gek veel’ in het zestienmetergebied van Heracles te vinden was, maar toch ‘vrij makkelijk’ won. Toch zag hij nog iets opvallends. “Het is bijna twee jaar geleden dat Ajax met zo’n marge een uitduel won. We hebben het dan niet over 5-0 of 6-0, maar 3-0. In een uitwedstrijd was dat twee jaar geleden voor de laatste keer.” 

“Deze jongen krijgt een grote toekomst”

Video niet beschikbaar

FC Twente wist haar derde overwinning op een rij te boeken door thuis te winnen van FC Volendam met 2-1. Twente-verdediger Ruud Nijstad verzorgde de openingstreffer en Maaskant is lovend over hem. “Het zegt al voldoende dat die de aanvoerder uit het elftal heeft gespeeld. Hij neemt veel initiatief, heeft goede steekballen, heeft vaak ook een uitstekende crossball, heeft een goede trap in zijn poten en is verdedigend ook sterk. Verder heeft hij lengte, is hij wendbaar, redelijk sterk en geeft hij zijn maatje in de verdediging goed rugdekking. Dus deze jongen krijgt een grote toekomst.”  

Frouws vindt ook dat hij goed kan verdedigen en sterk is in de duels. Toch ziet hij ook een puntje van kritiek. “Het is een lange gozer, maar de kopduels gaan nog niet zo goed. Hij wint minder dan 50% van zijn kopduels.” Maaskant gelooft ook dat Nijstad zich kan verbeteren, maar ziet vooral dat hij goed is voor de toekomst. “Je hebt Dies Janse bij Groningen en Maas Willemsen van Heerenveen is ook een goede linkspoot. Het zijn allemaal talentvolle jongens. Dat belooft wat voor het Nederlandse voetbal.” 

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl