Cultuur & Media
MAX

Cornald Maas hoopt op terugkeer bij Songfestival: 'Dit zou ik niet als aftocht willen'

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Cornald Maas hoopt op terugkeer bij Songfestival: 'Dit zou ik niet als aftocht willen'

Het Eurovisiesongfestival zonder Cornald Maas voelde voor veel kijkers even wennen. Na ruim twintig jaar ontbrak zijn stem dit jaar in het commentaarhokje, nadat AVROTROS besloot het festival te boycotten vanwege de deelname van Israël. Toch keek Maas dit jaar gewoon mee. 

Video niet beschikbaar

"Ze hadden het heel goed voorbereid en goed gescript", zegt Maas over NOS-commentatoren Henry Schut en Jeroen Kijk in de Vegte. "Goede timing, goede dynamiek. Ze praatten niet langer door dan nodig was vlak voordat een inzending startte."

Toch zat de echte pijn voor Maas niet tijdens de uitzendingen zelf, maar in de maanden ervoor. "Die pijn in de buik was er al van september tot en met december", vertelt hij. "Ik hoopte heel erg dat AVROTROS wel aan boord zou blijven."

'Een verbindend event'

Maas probeerde de omroep nog op andere gedachten te brengen. Volgens hem blijft het Songfestival, ondanks alle discussies rondom geopolitiek, vooral een evenement dat landen verbindt. "Je gaat de wereldpolitiek er niet door veranderen", zegt hij. "Maar het is wel één event dat, al is het maar voor twee weken, landen op een vredelievende en niet-politieke manier met elkaar verbindt."

Tegelijkertijd erkent hij dat het ingewikkelde discussies blijven. Niet alleen rondom Israël, maar ook rondom landen als Rusland, Bulgarije of eerdere conflicten tussen Armenië en Azerbeidzjan. "Je blijft aan de gang", zegt hij daarover. "In de kern vind ik dat als je de geopolitiek buiten de deur houdt, elk land zou moeten kunnen meedoen."

Controle, voorbereiding en commentaar

Binnen de Songfestivalwereld staat Maas bekend om zijn bijna obsessieve voorbereiding. Zelf noemt hij het "controledrift". Voor een live-uitzending schrijft hij zijn commentaar niet volledig uit, maar werkt hij met aantekeningen, markeringen en losse observaties. "Je moet heel goed afwegen wat je wel zegt en vooral wat allemaal niet", legt hij uit.

Juist daardoor vond hij het ook mooi om te zien dat de NOS-commentatoren het serieus aanpakten. "Je kunt moeilijk alsof je in een mortuarium zit alleen maar saaie feitjes gaan opsommen", zegt hij lachend.

Hoop op volgend jaar

Ondanks alle onzekerheid hoopt Maas volgend jaar gewoon weer terug te keren naar het Songfestival. "Ik zou hopen dat AVROTROS weer aan boord is", zegt hij. "Ook omdat ik dan volgend jaar weer het commentaar kan doen."

Toch beseft hij ook dat televisiewerelden veranderen. "Aan alles komt soms een eind, maar deze aftocht zou ik niet willen", zegt hij. Voorlopig denkt hij nog niet aan stoppen. Naast televisie wil hij weer meer gaan schrijven en nieuwe culturele projecten opzetten. “Ik moet het weer meer naar mijn eigen hand zetten.”

De Perstribune

In De Perstribune ontvangt Margreet Reijntjes elke week prominente gasten uit de wereld van de media en sport. Zij bespreken actuele én persoonlijke zaken. Verder duidt Ron Vergouwen wekelijks opvallende mediazaken uit het heden en verleden.

Iedere zondag tussen 12:00 en 14:00 op NPO Radio 1: De Perstribune - en daarna in je favoriete podcast-app!

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl