Bureau Buitenland
VPRO

De man die ICE-agenten ontmaskert vanuit Nederland: 'Wij doen gewoon een publieke dienst'

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. De man die ICE-agenten ontmaskert vanuit Nederland: 'Wij doen gewoon een publieke dienst'

De Amerikaanse immigratiedienst ICE treedt steeds gewelddadiger op. In Minneapolis liepen de incidenten uit op twee dodelijke slachtoffers, waarna lokale overheden en protesten druk uitoefenden. Als gevolg trok de Amerikaanse regering ongeveer 700 ICE- en grenspolitieagenten terug uit Minnesota. Het verzet tegen het optreden van ICE reikt verder dan alleen de VS: vanuit Nederland runt de Ierse Dominick Skinner ICE List, een activistische organisatie die de identiteit van ICE-agenten achterhaalt en openbaar maakt. Djuna Kramer, redacteur bij Bureau Buitenland, sprak hem in Amsterdam.

Video niet beschikbaar

Speuren vanuit het buitenland

ICE List ontstond nadat de Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, op X had gepost dat iedere Amerikaan die een ICE-agent identificeert of berichten deelt, gearresteerd kon worden. Skinner reageerde daarop: “Ik ben geen Amerikaan, dus stuur alles maar naar mij.” Inmiddels werkt hij met een team van vrijwilligers verspreid over verschillende Amerikaanse staten.

Het opsporen van agenten begint vaak bij sociale media. “We zien bijvoorbeeld een video van een ICE-agent die een man meeneemt. Zijn vrouw protesteert, en de agent gooit haar op de grond”, zegt Skinner. “De agent zelf heeft geen sociale media, maar via oude school- en sportclubfoto’s vond ik zijn nichtje, die bereid was te praten.” Vrijwilligers vergelijken beelden van arrestaties met openbare bronnen. “Het is tijdrovend, maar we publiceren alleen als we zeker zijn dat alle informatie klopt.”

Terroristische organisatie

Steeds vaker proberen ICE-agenten anoniem te opereren, bijvoorbeeld door gezichtsbedekking te dragen. Volgens de Amerikaanse regering is dat noodzakelijk, omdat agenten tijdens operaties gehinderd worden. Maar Skinner zegt dat het volgens hem vooral gaat om angst voor sociale afwijzing in hun eigen omgeving. “We hebben honderden agenten geïdentificeerd en voor zover wij weten is er in geen enkel geval iemand aangevallen."

"Voorheen kon je nog ergens terecht met klachten over ICE-agenten, nu niet meer", zegt Skinner. Dus wij doen gewoon een publieke dienst, zo zien wij dat. De VS houdt zich niet aan het internationaal recht, en het feit dat die ICE-agenten alleen orders opvolgen; dat is volgens dat recht geen excuus."

Skinner is zich bewust van de risico’s van zijn werk. Hij sluit niet uit dat de ICE List op termijn door de Verenigde Staten als terroristische organisatie wordt bestempeld. “Dat is een beetje de manier waarop het nu gaat, in de VS."

Kyiv in de kou & Verzet tegen ICE vanuit Nederland - Bureau Buitenland

Bureau Buitenland

Bureau Buitenland: internationaal nieuws, reportages en geopolitiek. Met achtergronden en opmerkelijke verhalen uit het buitenland. Dagelijks te horen tussen 13:30 en 14:00 uur, of terug te luisteren als podcast.

Volg Bureau Buitenland ook op LinkedIn en Instagram.

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl