Koperdiefstal legt regelmatig de NS plat, maar wat stelen ze eigenlijk?
- Nieuws
- Koperdiefstal legt regelmatig de NS plat, maar wat stelen ze eigenlijk?
Het is de laatste tijd schering en inslag voor treinreizigers: door koperdiefstal kunnen treinen niet rijden. Vandaag was het noorden van het land aan de beurt. Veel mensen denken dat een deel van de bovenleiding gestolen wordt, maar dat is niet zo, vertelt Mirjam van Veldhuizen-Lomans, de CFO van ProRail: "Het ligt aan de baan op het spoor."
Video niet beschikbaar
Koperdieven zitten op het spoor en knippen op het spoor de koperdraad los. Met dat draad worden signalen doorgegeven aan treinen, vertelt Van Veldhuizen. Bijvoorbeeld voor de beveiliging; "Dieven beschadigen de treinbeveiliging, dus we kunnen dan niet meer 100 procent garanderen dat het veilig is. Dan zou een trein op een andere trein kunnen botsen", vertelt ze. "Door de koper weet je waar een trein rijdt, dus dan kun je zorgen dat er nooit twee treinen op hetzelfde stuk rijden."
Het koperdraad is heel zwaar, vertelt Van Veldhuizen, anders zou het stelen ervan niet rendabel zijn. Toch worden de dieven er niet rijk van, zo vertelt René Kleijn, hoogleraar toekomstbestendige grondstoffen aan de Universiteit van Leiden. "Als het oud koper is, krijg je ongeveer 8,50 per kilo", vertelt hij. "Hier ga je geen groot geld mee verdienen, terwijl het een enorme schade oplevert voor de maatschappij."
De koperprijs is op dit moment relatief hoog, daarom gebeurt het stelen veel, vertelt Kleijn. Ook kabels van zonnepanelen of bliksemafleiders worden veel gestolen. De hoge prijs komt door de energietransitie: “Je ziet dat zon, wind en ook kernenergie snel stijgen. Daarmee wordt elektriciteit belangrijker in de energiemix. En koper is onvervangbaar als het gaat om het geleiden van de elektriciteit. Bij alle elektromotoren, kleine elektronica, elektriciteit in huis, windparken, zonneparken, daar zit allemaal koper”, vertelt hij.
Pakkans is hoog
Criminelen kunnen dus beter wat anders gaan doen, denkt Kleijn. Daar sluit Van Veldhuizen zich bij aan. Volgens haar is de pakkans namelijk ook nog eens heel hoog. "We werken goed samen met de politie", vertelt ze. De dieven die vandaag de koper stalen zijn al gepakt.
Gerelateerd




