Eva Crutzen over dubbelrol bij Bodem: 'Regisseren en acteren tegelijk is intens'
- Nieuws
- Eva Crutzen over dubbelrol bij Bodem: 'Regisseren en acteren tegelijk is intens'
Cabaretière, actrice en filmmaker Eva Crutzen is vandaag te gast op De Perstribune. Ze vertelt over het tweede seizoen van haar rauwe en komische dramaserie Bodem - en over haar carrière als cabaretier.
Video niet beschikbaar
Naspelen van GTST
Als kind speelde Eva Crutzen al scènes uit Goede Tijden, Slechte Tijden na, vertelt ze lachend. "Haha, ja! Dat vond ik zó leuk. Dan zat ik naast de tv en deed ik de scènes na - een beetje overdreven, met humor ook. Het zat er al vroeg in", zegt ze. "Mijn moeder vond het wel leuk hoor, er was echt aandacht voor." Inmiddels maakt Crutzen zelf de scènes waar anderen naar kijken. Voor BNNVARA schreef, regisseerde én speelt ze in Bodem - een rauwe, komische dramaserie over de impulsieve Cat.
Zou Cat een vriendin van Eva kunnen zijn? "Ja, zeker", zegt Crutzen. "Haar impulsiviteit en onbevangenheid spreken me aan. Ze maakt snel grote, gekke keuzes in haar leven, dat vind ik heerlijk. En ook haar ongemak - dat ze daarin soms veel te ver gaat - en haar directheid… ik vind haar gewoon een loveable persoon."
Tussen regie en acteren
De combinatie van acteren en regisseren blijkt niet niks. "Dat is echt de meest intense periode van het jaar", zegt Crutzen. "Een draaidag is hysterisch van begin tot eind. Je bent zo vroeg op, je moet alles in de gaten houden, brandjes blussen, en dan ook nog je eigen tekst leren. Die combinatie maakt het zwaar, maar ook te gek."
Hoe doe je dat eigenlijk: zelf spelen en tegelijk regisseren? "Dat is soms wel schizofreen ja", lacht ze. "Ik heb daar trucjes voor. Ik begin met de take van Cat, dan kan ik daarna de andere rollen bekijken. En we bereiden alles goed voor: we lezen het script door en bespreken veel vooraf. Dat geeft een soort schijncontrole - want het loopt toch altijd anders dan je denkt. Maar hoe beter je voorbereid bent, hoe makkelijker je het los kunt laten op de draaidag."
Licht en duister
De serie wordt geprezen om zijn unieke toon. NRC noemde Bodem "licht en duister, vreemd en herkenbaar tegelijk, hilarisch en hartverscheurend." Knipte Crutzen de recensie uit? "Haha, dat niet - maar eigenlijk zou ik ’m boven mijn bed moeten hangen", zegt Crutzen. "Dat soort mooie woorden gaan echt dwars door me heen. Het doet me veel."
De druk van seizoen twee
Na het succes van het eerste seizoen liggen de verwachtingen hoog. "Ja, dat is wel beklemmend", geeft ze toe. "Daarom probeer ik extra om het niet te veel binnen te laten komen. Ik moet blijven durven maken - als de spanning te groot wordt, kan het je lamleggen. Maar over het algemeen lukt het me wel om die druk naast me neer te leggen."
Promenade
Sinds Promenade is Crutzen bij een breder publiek op de radar verschenen. Hoe kijkt ze terug op dat satirische tv-programma? Ze glimlacht meteen. "Ik vind het altijd genieten om dat terug te horen", zegt ze. Diederik Ebbinge is de geestelijk vader van Promenade, maar de acteurs kregen veel vrijheid. "Het is echt iets heel anders dan Bodem of acteren in een dramaserie", legt Crutzen uit. "Wat zo leuk was aan Promenade is dat we zelf de personages mochten vormgeven. Daarom koos Diederik ook voor Henri en Ton - omdat wij dat zelf al meebrachten. Dat persoonlijke maakte het zo leuk om te doen."
De Perstribune
In De Perstribune ontvangt Margreet Reijntjes elke week prominente gasten uit de wereld van de media en sport. Zij bespreken actuele én persoonlijke zaken. Verder duidt Ron Vergouwen wekelijks opvallende mediazaken uit het heden en verleden.
Iedere zondag tussen 12:00 en 14:00 op NPO Radio 1: De Perstribune - en daarna in je favoriete podcast-app!
Gerelateerd




