Beate Völker over vriendschap: “Vrienden zijn luiken naar andere werelden"
- Fragmenten
- Beate Völker over vriendschap: “Vrienden zijn luiken naar andere werelden"
Iedereen kent vriendschap, maar wat maakt het zo bijzonder, en soms zo ingewikkeld? Socioloog Beate Völker onderzoekt dit fenomeen al jaren. Haar missie: vriendschap begrijpelijk en tastbaar maken.
“Vaak zijn vrienden een spiegel van jezelf,” legt Völker uit. “Het is makkelijk om een band op te bouwen met iemand die op jou lijkt, en onze samenleving stuurt daar ook op aan.” Toch zijn vriendschappen kwetsbaar. Volgens haar verdwijnen ze het vaakst wanneer mensen een vaste relatie krijgen. “Dat is logisch,” zegt Beate. “Je krijgt meer verantwoordelijkheden en minder ruimte voor spontane afspraken.”
Hoewel vriendschap al eeuwen bestaat, blijft het lastig te definiëren. “We hebben er geen officiële regels voor." "We weten niet precies waar het begint of eindigt,” aldus Völker. Ook voor haar blijft het onderhouden van vriendschappen een uitdaging: “Ik heb veel vrienden, maar mijn kennis maakt dat niet per se makkelijker.”
Wat wél verandert, is hoe we contact houden. “Vroeger belde ik als kind eens per week kort naar huis." "Nu kun je via techniek veel makkelijker in contact blijven,” vertelt Beate. Vriendschap is dus van alle tijden, maar vraagt steeds opnieuw om aandacht en begrip.